PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy apelują o natychmiastowe zmiany ustawy o rehabilitacji

  • Karolina Markowska
    KM
  • 19 mar 2020 14:26

Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej zaapelowały o podjęcie działań na rzecz zachowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. To kolejny apel o zmiany w przepisach.

Przedsiębiorcy apelują o natychmiastowe zmiany ustawy o rehabilitacji
Jednym z najważniejszych aspektów zatrudniania osób niepełnosprawnych jest pomoc publiczna (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak podkreślają w specjalnym apelu pracodawcy, ze względu na specyficzne wymogi ustawy o rehabilitacji, nie będą mogli skorzystać z dużej części już zaplanowanych przez rząd rozwiązań.
  • Federacja wnosi o skreślenie artykułu, który ich zdaniem jest niepotrzebny i szkodliwy. Chodzi o art. 26a ust. 1a1 pkt. 3 ustawy o rehabilitacji.
  • W apelu przedstawiciele pracodawców przypominają, że jednym z najważniejszych aspektów zatrudniania osób niepełnosprawnych jest pomoc publiczna udzielana pracodawcom.

Przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej postulują by działania chroniące miejsca pracy osób niepełnosprawnych zostały wpisane w zapisy przedstawionej tarczy antykryzysowej.

Przeczytaj opinie na temat zapisów tarczy antykryzysowej zebrane przez dziennikarzy PulsuHR 

Jak podkreślają w specjalnym apelu pracodawcy, ze względu na specyficzne wymogi ustawy o rehabilitacji, nie będą mogli skorzystać z dużej części już zaplanowanych przez rząd rozwiązań. Federacja wnosi o skreślenie artykułu, który ich zdaniem jest niepotrzebny i szkodliwy. Chodzi o art. 26a ust. 1a1 pkt. 3  ustawy o rehabilitacji. 

Zgodnie z jej zapisami, warunkiem uzyskania pomocy jest terminowe ponoszenie kosztów płacy, w tym składek ZUS. Jak podkreślają przedstawiciele federacji "pracodawcom osób niepełnosprawnych nie pomogą decyzje ZUS o odraczaniu terminów zapłaty składek, jeżeli będą podejmowane przez ZUS po dacie ich zapłaty. Żaden pracodawca nie podejmie ryzyka, że ZUS ostatecznie odmówi prolongaty – co oznaczałoby dla niego brak dofinansowań do osób niepełnosprawnych".

- Narastający kryzys obnaża wszystkie błędy w przepisach dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Pracodawcy apelują o szybkie i zdecydowane działania. Ich podjęcie jest proste, bo znaczna część z nich nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Federacja zwraca również uwagę, że odroczenie płatności składek ZUS to pomoc publiczna udzielana w ramach limitu de minimis. Oznacza to, że odsetki od odroczonych składek zostaną wyliczone przez ZUS i potraktowane jako udzielona pracodawcy pomoc. Wartość pomocy de minimis dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro brutto w okresie 3 lat kalendarzowych, a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów – 100 tys. euro – komentuje Tomasz Chudobski, ekspert ds. prawa gospodarczego Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy apelują o natychmiastowe zmiany ustawy o rehabilitacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA