Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej zaapelowały o podjęcie działań na rzecz zachowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. To kolejny apel o zmiany w przepisach.

- Jak podkreślają w specjalnym apelu pracodawcy, ze względu na specyficzne wymogi ustawy o rehabilitacji, nie będą mogli skorzystać z dużej części już zaplanowanych przez rząd rozwiązań.
- Federacja wnosi o skreślenie artykułu, który ich zdaniem jest niepotrzebny i szkodliwy. Chodzi o art. 26a ust. 1a1 pkt. 3 ustawy o rehabilitacji.
- W apelu przedstawiciele pracodawców przypominają, że jednym z najważniejszych aspektów zatrudniania osób niepełnosprawnych jest pomoc publiczna udzielana pracodawcom.
Przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej postulują by działania chroniące miejsca pracy osób niepełnosprawnych zostały wpisane w zapisy przedstawionej tarczy antykryzysowej.
Przeczytaj opinie na temat zapisów tarczy antykryzysowej zebrane przez dziennikarzy PulsuHR
Jak podkreślają w specjalnym apelu pracodawcy, ze względu na specyficzne wymogi ustawy o rehabilitacji, nie będą mogli skorzystać z dużej części już zaplanowanych przez rząd rozwiązań. Federacja wnosi o skreślenie artykułu, który ich zdaniem jest niepotrzebny i szkodliwy. Chodzi o art. 26a ust. 1a1 pkt. 3 ustawy o rehabilitacji.
Zgodnie z jej zapisami, warunkiem uzyskania pomocy jest terminowe ponoszenie kosztów płacy, w tym składek ZUS. Jak podkreślają przedstawiciele federacji "pracodawcom osób niepełnosprawnych nie pomogą decyzje ZUS o odraczaniu terminów zapłaty składek, jeżeli będą podejmowane przez ZUS po dacie ich zapłaty. Żaden pracodawca nie podejmie ryzyka, że ZUS ostatecznie odmówi prolongaty – co oznaczałoby dla niego brak dofinansowań do osób niepełnosprawnych".
- Narastający kryzys obnaża wszystkie błędy w przepisach dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Pracodawcy apelują o szybkie i zdecydowane działania. Ich podjęcie jest proste, bo znaczna część z nich nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Federacja zwraca również uwagę, że odroczenie płatności składek ZUS to pomoc publiczna udzielana w ramach limitu de minimis. Oznacza to, że odsetki od odroczonych składek zostaną wyliczone przez ZUS i potraktowane jako udzielona pracodawcy pomoc. Wartość pomocy de minimis dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro brutto w okresie 3 lat kalendarzowych, a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów – 100 tys. euro – komentuje Tomasz Chudobski, ekspert ds. prawa gospodarczego Federacji Przedsiębiorców Polskich.


Słowa kluczowe
- Federacja Przedsiębiorców Polskich
- Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej
- Tomasz Chudobski
- niepełnosprawni
- przedsiębiorcy
KOMENTARZE (0)