PARTNERZY PORTALU

Przed pracodawcami trudne miesiące. Jest coś jeszcze gorszego niż wojna na Ukrainie

Trudności w dostępie do wykwalifikowanych pracowników, konsekwencje dwucyfrowej inflacji i pracy zdalnej. To wszystko spowoduje, że najbliższe miesiące 2023 roku będą dla wielu przedsiębiorców bardzo trudnym sprawdzianem. O największych wyzwaniach w 2023 r. rozmawialiśmy m.in. z Dorotą Gardias, szefową Forum Związków Zawodowych czy Dawidem Seifertem, prezesem Związku Pracodawców Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy.

Przed pracodawcami trudne miesiące. Jest coś jeszcze gorszego niż wojna na Ukrainie
Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza sprawia, że pracownicy bardziej niż benefitów i elastycznego czasu pracy potrzebują wyższych płac - mówi szef OKAP (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Co będzie największym wyzwaniem dla pracodawców i pracowników w 2023 roku?
  • Lista jest długa, ale nasi rozmówcy najczęściej wskazują na wysoką inflację i wszystkie wynikające z tego konsekwencje.
  • - Nastroje w społeczeństwie, w tym u przedsiębiorców, sięgają najniższych poziomów. Bieżącą sytuację oceniamy bardzo źle - przyznaje Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, zapytana o to, jakie największe wyzwania przyniesie pracodawcom i pracownikom 2023, przyznaje, że odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo trudna.

- Ostatnie lata przynoszą nieprzewidziane komplikacje, tak jak epidemia COVID-19 czy wybuch wojny w Ukrainie i wynikające z nich problemy społeczno-gospodarcze. Jednak doświadczenia z tych trudnych okresów pokazują, że pracodawcy przy odpowiednim wsparciu potrafią się przystosować do nowych warunków - komentuje nasza rozmówczyni.

Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy (fot. GIP)
Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy (fot. GIP)

Jak dodaje, oczywiście nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej czy wdrożenie rozwiązań unijnej dyrektywy work-life balance będą oddziaływać na pracodawców, jednak - jej zdaniem - ich wpływ nie będzie tak znaczący, jak wcześniej wspomniane czynniki.

- Myślę, że większość społeczeństwa, nie tylko pracodawcy, dostrzega zmiany cywilizacyjno-społeczne, jakie zachodzą, a dostosowywanie się do nich postrzega już jako coś normalnego i naturalnego. Jeśli coś budzi obawy i niepewność, to są to raczej czynniki zewnętrzne, których nie można przewidzieć i odpowiednio się przygotować - podsumowuje.

Przedsiębiorcy przyszłość widzą w czarnych barwach 

Tymczasem z cyklicznego badania "Indeks Lewiatana" wynika, że nastroje dotyczące prowadzenia firm wśród przedsiębiorców są bardzo kiepskie. 58 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, 36 proc. nastawionych jest pozytywnie, 6 proc. badanych przez Konfederację Lewiatan nie chciało odpowiedzieć na to pytanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przed pracodawcami trudne miesiące. Jest coś jeszcze gorszego niż wojna na Ukrainie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Vieslaf 2023-01-16 10:07:38

    Brawo PiS bardzo dobrze idzie wam rujnowanie Polski jak i życia Polakom.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA