PARTNERZY PORTALU

Przed nami już druga fala uchodźców, a biznes wciąż upomina się o wsparcie

Nic nie zapowiada, aby przed nadchodzącą zimą fala uchodźców z Ukrainy osiągnęła podobną skalę jak w pierwszych miesiącach po wybuchu wojny. - Ukraińcy przystosowali się już do trudnej sytuacji. Mają tysiące generatorów prądu, budują systemy podgrzewania. Ale co najważniejsze, są cierpliwi i bardzo, bardzo uparci - komentuje Roman Waszczuk, rzecznik biznesu Ukrainy. Na pomoc od rządu cierpliwie czekają również polscy przedsiębiorcy, który podpowiadają, jakie rozwiązania ułatwiłyby im zatrudnianie uchodźców.

Przed nami już druga fala uchodźców, a biznes wciąż upomina się o wsparcie
Ponad 1,4 mln uchodźców z Ukrainy wyrobiło w Polse numer PESEL (fot. Unspalash/Karollyne Hubert)
REKLAMA
 • W ciągu 9 miesięcy trwania wojny w Ukrainie dzielącą nasze kraje granicę przekroczyło blisko 8 mln osób. Ponad 6 mln wyjechało z Polski (wrócili na Ukrainę lub ruszyli w dalszą drogę). Ponad 1,4 mln wyrobiło u nas numer PESEL.
 • Nadchodzi zima, a wraz z nią pojawiają się głosy, że Polska powinna przygotować się na kolejną falę uchodźców z Ukrainy. Ci w wyniku ciągłych bombardowań przez Rosję zmuszeni są do życia bez prądu, ciepła i wody.
 • Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej, podkreśla, że na razie nie widać wzmożonej fali uchodźców z Ukrainy. Przedsiębiorcy z kolei wskazują na rozwiązania, które powinien wprowadzić rząd, by ułatwić uchodźcom odnalezienie się na rynku pracy.

Z przekazanych przez minister Agnieszkę Ścigaj danych wynika, że obecnie codziennie polsko-ukraińską granicę przekracza ok. 20 tys. osób, z czego 5-6 proc. deklaruje, że są uchodźcami. Reszta to ruch naturalny. Minister podkreśla jednak, że mimo to rząd jest gotowy do zapewnienia pomocy na większą skalę niż obecnie.

- Trzymamy rękę na pulsie i mamy możliwość odtworzenia szybkiej bazy zakwaterowania zbiorowego, która jest w gotowości. Dziś te miejsca są puste, w sumie mieszka tam około 80 tys. osób - wylicza minister Agnieszka Ścigaj.

- Pozostaje pytanie, jak w takiej sytuacji zachowa się polskie społeczeństwo. Choć wyniki różnych badań wskazują na zmienne nastroje, to mam nadzieję, że dokładnie tak samo, jak w lutym. Cały czas jesteśmy gotowi pomagać i mamy w sobie dużo empatii co do tragedii w Ukrainie. Miejmy nadzieję, że w tym całym procesie Europa i Unia Europejska sprawniej włączą się w pomoc. My, jako Polska, poradziliśmy sobie, ale dobrze by było, aby zaangażowanie było większe, żeby w końcu powstał model wsparcia finansowego państw, które przyjmują tak dużą grupę uchodźców. Do tej pory go nie ma - uważa Ścigaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Przed nami już druga fala uchodźców, a biznes wciąż upomina się o wsparcie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jarek 2022-11-29 20:49:40

  Tani Ukrainiec to duży zysk dla polaka. A tylko kasa się liczy

 • Krasawica 2022-11-29 14:49:17

  Branża gastronomiczna chce, by na koszt reszty kraju ułatwić jej funkcjonowanie, tj. by reszta kraju opłacała koszty zatrudniania przez polską branże gastronomiczną. To tak tytułem tłumaczenia sponsora tego tekstu, ob. Czauderny - na polski. PS. Po polsku piszemy ,,Artykuł napisałam", a nie ,,Materiał powstał". Materiał powstaje w fabryce tekstylnej, a pani red. nosi go na sobie, by jej zimno nie było i ewentualnie, by ładnie wyglądać, jeśli tak akurat lubi.

 • sprawiedliwy 2022-11-29 10:54:36

  to dobrze że FR likwiduje wołyńskich morderców skoro nasi kierownicy udają że nic się nie stało

  • Krasawica 2022-11-29 14:45:47

   FR to skrót od angelskiego fak raszia. Kierownicy fak raszia, a dokładnie - jeden, naczelny ruski morderca - cały czas utrzymuje, że nic się nie stało. Jak wreszcie inni ruscy mordercy zabiją ,,sratega z kremla", to też nic się nie stanie. Już najwyższa pora.

 • gosc 2022-11-29 10:34:45

  NIe dawać biznesowi wsparcia , dawać imigrantom , biznes na pis nie głosuje w większości

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA