Prywatyzacja PKP Energetyka niepewna. Mimo 4 lat gwarancji zatrudnienia

PiS twierdzi, że sprzedaż PKP Energetyka za 1,5 mld zł powinna być wstrzymana. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uspokaja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prywatyzacja PKP Energetyka niepewna. Mimo 4 lat gwarancji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: pap/ra

11 lip 2015 11:46


Sprzedaż spółki PKP Energetyka powinna być wstrzymana - uważają posłowie PiS. Domagają się sejmowej debaty nt. sprzedaży firmy i specjalnego posiedzenia komisji infrastruktury. Decyzja o sprzedaży akcji PKP Energetyka S.A. nie została jeszcze podjęta - zauważa MIR.

"Proces prywatyzacji PKP Energetyka S.A. prowadzony jest przez jej właściciela, tj. PKP S.A. stosownie do przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji. PKP S.A., jako podmiot sprzedający, zleciła doradcom zewnętrznym sporządzenie analiz mających na celu oszacowanie wartości PKP Energetyka S.A. oraz ustalenie sytuacji prawnej jej majątku. Z uwagi na istotne znaczenie PKP Energetyka S.A. dla funkcjonowania rynku transportu kolejowego, decyzja odnośnie wszczęcia procesu jej prywatyzacji poprzedzona została dodatkowymi analizami" - czytamy w komentarzu resortu rozwoju i infrastruktury.

MIR zaznaczyło, że analizie i ocenie poddano modele przeprowadzenia transakcji sprzedaży spółki, między innymi, w oparciu o kryterium bezpieczeństwa energetycznego przedsiębiorców kolejowych oraz realizacji inwestycji strategicznych. "W wyniku analiz zarekomendowane zostało przeprowadzenie procesu prywatyzacji PKP Energetyka S.A. na podstawie modelu sprzedaży bezpośredniej, tj. negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia" - dodał resort.

"Należy zauważyć, że decyzja o sprzedaży akcji PKP Energetyka S.A. nie została jeszcze podjęta. Ostateczną decyzję w zakresie sprzedaży akcji spółki podejmie minister właściwy do spraw transportu na walnym zgromadzeniu PKP S.A., po złożeniu przez zarząd PKP S.A. stosownego wniosku" - zaznacza MIR.

Fundusz private equity CVC Capital Partners rozpoczyna właśnie wyłączne negocjacje z PKP na temat przejęcia spółki PKP Energetyka. Według niedawnych zapowiedzi PKP transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca trzeciego kwartału br.

PiS: potrzebna informacja rządu na temat sprzedaży spółki i jej skutków dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa

Przeciwko prywatyzacji opowiedzieli się w piątek na konferencji prasowej posłowie PiS. "Fundusz kapitałowy jest zarejestrowany w Luksemburgu. Kupuje na terenie świata różne nieruchomości i przedsiębiorstwa, żeby je sprzedać. PKP Energetyka jest przedsiębiorstwem bardzo wrażliwym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i państwa. Ta spółka jest właścicielem wszystkich linii energetycznych, zarówno linii wysokiego napięcia, jak i linii zasilających w energię stacje i przystanki kolejowe. Spółka posiada skomplikowane podstacje zasilające trakcje elektryczną" - mówił poseł PiS Krzysztof Tchórzewski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.