PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Fundacje rodzinne. Sposób na zabezpieczenie biznesu i miliardów złotych PKB

Marek Piechocki, prezes LPP, największej firmy odzieżowej w Polsce, ogłosił plan na przyszłość dla swojego biznesu. Podobnie jak Jan Kulczyk, Georgio Armani czy Ingvar Kamprad zdecydował się na utworzenie fundacji rodzinnej. Największym problemem aktualnie jednak jest to, że takie rozwiązanie nie jest w Polsce prawnie możliwe. Prawnicy alarmują, że brak regulacji dotyczących fundacji rodzinnych może w przyszłości narazić nie tylko tysiące firm rodzinnych, ale i całą polską gospodarkę na realne, wielomiliardowe straty.

Fundacje rodzinne. Sposób na zabezpieczenie biznesu i miliardów złotych PKB
Adobe Stock
REKLAMA
 • Obecnie tworzenie fundacji rodzinnych nie jest w Polsce prawnie możliwe.
 • Od trzech lat trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego fundacje rodzinne.
 • Problem jest o tyle poważny, że nieudana sukcesja nie zagraża jedynie ciągłości firm rodzinnych, ale także może narazić polską gospodarkę na realne straty.
 • Duże i średnie firmy rodzinne generują 27 proc. polskiego PKB, czyli za ok. 483,3 mld zł.
 • Ze światowych statystyk wynika, że nieudaną sukcesją zagrożonych jest przeciętnie ok. 70 proc. firm rodzinnych. W przypadku Polski oznacza to, że zagrożonych może być nawet 192,84 mld zł PKB!

Grupa LPP w ciągu zaledwie 25 lat działalności rozwinęła się z lokalnego gdańskiego przedsiębiorstwa w międzynarodowy koncern odzieżowy, zatrudniający 25 tys. osób. To do niej należą takie marki odzieży, jak Reserved, Cropp czy Mohito znane już nie tylko w Warszawie czy Gdańsku, ale także w Hamburgu, Szanghaju, Pradze, Moskwie, Kijowie i Budapeszcie. 

Po latach budowy firmy teraz przyszedł jednak czas na decyzję, co dalej. Stąd pomysł na fundację rodzinną Semper Simul, która zostanie jeszcze w 2018 r. większościowym akcjonariuszem LPP.

- Dziś czuję się dobrze, ale kiedyś mnie zabraknie. Tylko przygotowani na najgorsze jesteśmy w stanie bronić się przed czymś gwałtownym. Takie rozwiązanie uniemożliwi rozdrobnienie kapitału, zapewni utrzymanie własności akcji LPP w rodzinie i pozwoli kontynuować budowę LPP jako silnego polskiego przedsiębiorstwa – tłumaczy Marek Piechocki, prezes LPP.

Jak pisaliśmy w PulsHr.pl, fundacja Semper Simul, która zostanie powołana w najbliższym czasie, będzie posiadała 31,5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu LPP. Skupione w niej będą wszelkie aktywa należące do prezesa LPP Marka Piechockiego oraz jego rodziny.

Jakie zabezpieczenie zyskuje właściciel rodzinnej firmy dzięki fundacji?

Fundacja rodzinna, czyli co?

- Główną intencją fundacji rodzinnej jest umożliwienie wyłączenia rodzinnego majątku (w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek) spod zasad prawa spadkowego celem zachowania integralności majątku i eliminacji możliwości podziału poprzez spadkobierców - mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Fundacje rodzinne. Sposób na zabezpieczenie biznesu i miliardów złotych PKB

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kayman 2018-06-30 13:19:17

  Politycy powinni szybko zrobić coś w tym temacie. Trzeba dbać o nasze firmy, zwłaszcza o takie, które mają spory wpływ na naszą gospodarkę. A już na pewno w sytuacji, gdy prezes firmy chce zabezpieczyć ją przed sprzedażą komuś z zagranicy. Trzeba mu to ułatwić.

 • ilona 2018-06-28 14:06:27

  Niech rząd się za to weźmie, bo znowu zacznie odpływać od nas kapitał zagranicę. Takie spółki jak LPP generują spore zyski także dla Państwa.

 • mazze 2018-06-28 13:59:56

  Bardzo dojrzałe podejście. Wiadomo nikt nie jest wieczny, w ten sposób i firma jest zabezpieczona przed sprzedażą, jak również rodzina uniknie możliwych konfliktów, każdy zna swoje miejsce i wie co mu się będzie należało.

 • wera 2018-06-27 13:10:58

  Jeśli ta fundacja jest naprawdę przydatna, to rząd nie powinien robić z nią żadnych problemów, takie spółki jak LPP nakręcają gospodarkę Polski i musimy o tym pamiętać.

 • Gość121 2018-06-26 09:48:58

  polski rzad walczy z podwyzkami paliw, ale amerykanie winduja je na potege! w koncu to oni zarabiaja na lupkach!

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA