PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prokuratura "z satysfakcją" przyjmuje rozstrzygnięcie sądu ws. wyłudzeń z PFRON i ZUS

  • Autor: PAP/km
  • 14 lis 2022 17:42

Prokuratura Regionalna w Szczecinie z satysfakcją przyjmuje rozstrzygniecie Sądu Okręgowego we Wrocławiu w zakresie, w jakim sąd zmienił postanowienia sądu pierwszej instancji – przekazała w poniedziałkowym komunikacie prokuratura. W sprawie wyłudzeń z PFRON i ZUS sąd zastosował 200 tys. zł poręczenia majątkowego dla podejrzanych - m.in. Tomasza Misiaka i Macieja Wituckiego.

Prokuratura "z satysfakcją" przyjmuje rozstrzygnięcie sądu ws. wyłudzeń z PFRON i ZUS
Funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali 12 października byłych członków spółek z branży outsourcingowej (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
REKLAMA
  • Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpatrywał w poniedziałek zażalenie prokuratury na niezastosowanie aresztu wobec czworga podejrzanych o wyłudzenia z PFRON i ZUS - byłego senatora Tomasza Misiaka, prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego (zgodzili się na podanie pełnych danych osobowych) oraz wrocławskiego radnego Tomasza H. i Iwony S.
  • Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury, zastosował jednak wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze: 200 tys. zł poręczenia majątkowego, dozór oraz zakaz opuszczania kraju.
  • Odwołując się do poniedziałkowej decyzji sądu odwoławczego Prokuratura Regionalna w Szczecinie wskazała, że sąd "podzielił" argumentację prokuratury, że zachodzi znaczne prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw.

"Prokuratura Regionalna w Szczecinie z satysfakcją przyjmuje rozstrzygniecie Sądu Okręgowego we Wrocławiu w zakresie, w jakim sąd zmienił postanowienia sądu pierwszej instancji i uznał wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych Tomasza M., Iwony S., Macieja W. i Tomasza H. przestępstw polegających m.in. na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu dokonywanie wyłudzeń środków publicznych, oszustwach na łączną kwotę prawie 42 mln zł, praniu brudnych pieniędzy oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach i zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczenia kraju" - przekazała w poniedziałkowym komunikacie szczecińska Prokuratura Regionalna.

Zobacz: Znani adwokaci o zatrzymaniu T. Misiaka i M. Wituckiego. Po co ten spektakl dla mas?

Jak dodano, prokurator kierując wnioski o tymczasowy areszt dla podejrzanych uzasadnił je "przede wszystkim obawą matactwa procesowego i bezprawnego wpływu podejrzanych na bieg śledztwa, w tym na kolejne osoby współdziałające w przestępstwie, które usłyszą zarzuty w toku dalszych czynności śledczych w tej sprawie". Wskazał też - podano - na celowe działania podejrzanych "mające uniemożliwić ustalenie skali przestępczego procederu".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura "z satysfakcją" przyjmuje rozstrzygnięcie sądu ws. wyłudzeń z PFRON i ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA