Programy rozwojowe w firmach nie dla osób 50+?

• Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat.
• Obecnie pracuje tylko 9 proc. Polaków w wieku 65-69 lat, przy światowej średniej na poziomie 20 proc.
• Aż 76 proc. polskich firm nie posiada odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku 50+.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Programy rozwojowe w firmach nie dla osób 50+?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 mar 2016 10:59


Według danych Eurostatu, w Polsce w 2014 r. pracę miało 42,5 proc. seniorów. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia seniorów notowany jest w Szwecji – 74 proc., w Niemczech – 65,6 proc., w Estonii – 64,0 proc. oraz w Danii – 63,2 proc.

Najmniej seniorów pracuje w Grecji – 34,0 proc., w Słowenii – 35,4 proc., w Chorwacji – 36,2 proc. oraz na Malcie – 37,7 proc. OECD natomiast podaje, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat wynosi w Polsce 41 proc., podczas gdy średnia dla krajów OECD to 55 proc.

- Firmy doceniają starszych pracowników, a szczególnie ich duże doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, dyspozycyjność czy zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Jednak dostrzeganie zalet seniorów nie powoduje wzrostu zatrudnienia osób z tej grupy wiekowej. Aby polska gospodarka mogła się dalej rozwijać, pracodawcy powinni przełamać stereotypy i realnie postawić na rekrutowanie pracowników w wieku 50+ - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Czytaj też: Maciej Witucki, Work Service o 50+: Bez zaangażowania seniorów na rynku pracy polska gospodarka sobie nie poradzi

- W dobie coraz większych wyzwań demograficznych, tylko wykwalifikowane kadry, dobrze opłacani specjaliści i wzajemne uzupełnianie się wiedzy oraz kompetencji seniorów i millenialsów będą w stanie zapewnić rozwój polskim firmom – dodaje Inglot.

Aktywizowanie i zatrudnianie seniorów się opłaca

Z danych Work Service wynika, że aż 76 proc. pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób w wieku 50+. Dane są tym bardziej zaskakujące, że pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie 80 proc. kosztów szkoleń, na które wyślą pracowników po 45 roku życia.

Pracodawcy, którzy zadeklarowali posiadanie w firmie programów pracowniczych dla seniorów, najczęściej wymieniali dofinansowanie do opieki medycznej (30 proc.), dostęp do kursów i zajęć doszkalających (23 proc.), elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (15 proc.), a także zajęcia z młodszymi pracownikami czy pracę w charakterze mentora młodszych i nowych pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.