Programista w spódnicy. Branża IT chce zatrudniać więcej kobiet

W naszej świadomości nadal istnieją stereotypy dotyczące programistów. Tymczasem największe firmy IT coraz głośniej upominają się o kobiety, oferując dobre zarobki i pakiety dodatkowych świadczeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Programista w spódnicy. Branża IT chce zatrudniać więcej kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 mar 2015 12:31


Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w całej Unii Europejskiej do 2016 r. powstanie aż 700 tys. miejsc pracy dla specjalistów w sektorze IT. Ponieważ Polska wyrasta na europejskiego lidera branży technologii informatycznych, można się spodziewać, że nasi programiści nie będą narzekać na brak pracy.

Niestety sektor IT wciąż zdominowany jest przez mężczyzn. Szukając przyczyn warto zajrzeć na uczelnie. Choć kobiety stanowią w Polsce 60 proc. osób studiujących, większość z nich wybiera kierunki humanistyczne. Na uczelniach technicznych kobiety stanowią obecnie ok. 36 proc. ogólnej liczby studentów, jednak i tutaj wybierają kierunki mniej techniczne, np. zarządzanie, architekturę albo studia związane z ochroną środowiska. W efekcie przekłada się to na niewielki procent kobiet zatrudnionych w IT.

Kobiety sukcesu

Mimo niekorzystnych statystyk, można znaleźć przykłady przedstawicielek płci pięknej odnoszących ogromne sukcesy IT. Jedną z takich kobiet jest Marissy Ann Mayer, wieloletnia wiceprezes w Google, obecnie dyrektor generalny Yahoo. W październiku 2008 roku jako najmłodsza osoba w historii zestawienia dokonywanego przez magazyn „Fortune” została wpisana na listę 50 najpotężniejszych kobiet biznesu.

Czytaj też: Czy aby na pewno światem IT rządzą mężczyźni?

Innym przykładem jest Sheryl Kara Sandberg, która piastowała funkcję wiceprezes w Google, a od 2008 jest szefem operacyjnym w Facebooku. „Businessweek” docenił Sandberg i w 2010 roku umieścił ją wśród 25 najbardziej wpływowych osób w branży internetowej.

W Polsce pogratulować sukcesów można Marilin Perez-Mazan, obecnie dyrektor działu zarządzania projektami w Motorola Solutions Polska. Marilin urodziła się na Kubie, ale w 1989 roku podjęła studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wkrótce po studiach związała swoją zawodową drogę z rozwijającym się w tym mieście oddziałem Motoroli, by obecnie zarządzać projektami inżynieryjnymi.

Naprzeciw statystykom

Aby zachęcić kobiety do podejmowania pracy w branży teleinformatycznej (ICT) powstają specjalne projekty, np. „Dziewczyny na Politechniki!”, „Dziewczyny w Nowych Technologiach” czy też działania Fundacji "Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.