×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Profesor Duszczyk wskazuje na paradoks z Ukraińcami. "Kompletnie tego nie rozumiem"

W Polsce zmiana stosunku do Ukraińców przebiega zaskakująco wolno. Część osób zaczyna panikować, kiedy słyszy, że „tylko” 70 proc. Polaków nadal popiera pomoc uchodźcom z Ukrainy. Natomiast po roku jest to bardzo wysoki wskaźnik - mówi prof. Maciej Duszczyk.

Profesor Duszczyk wskazuje na paradoks z Ukraińcami. "Kompletnie tego nie rozumiem"
Około miliona osób zdecydowało się po wybuchu wojny zostać w Polsce. Na zdjęciu przejście w Medyce w pierwszych tygodniach od wybuchu wojny (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Właśnie mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. W tym czasie do Polski dotarły miliony wojennych uchodźców. Około miliona z nich zostało w naszym kraju na dłużej.
 • Uchodźcy wojenni nie uratują polskiej demografii ani systemu emerytalnego - uważa prof. Maciej Duszczyk, specjalista od migracji z Uniwersytetu Warszawskiego. - Kompletnie nie rozumiem takich haseł, one nie znajdują żadnych potwierdzeń - mówi.
 • Ukraińcy pracują poniżej swoich kompetencji, ale to nie jest marnowanie potencjału. - Taka jest specyfika migracji. Czy możemy powiedzieć, że Polacy marnowali swój potencjał, pracując w Wielkiej Brytanii poniżej swoich kwalifikacji? - pyta retorycznie Duszczyk.
 • O sytuacji Ukraińców na polskim rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zacznijmy od podstaw, bo ile źródeł, tyle różnych danych. Ilu uchodźców wojennych mamy w Polsce?

Uchodźców wojennych, czyli tych ludzi, którzy przyjechali po 24 lutego 2022 i zostali u nas, jest około miliona.

Prof. Maciej Duszczyk, specjalista od migracji z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prof. Maciej Duszczyk, specjalista od migracji z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Natomiast grupa Ukraińców w Polsce dzieli się na trzy podgrupy. Pierwsi to ci, którzy przyjechali przed 24 lutego i nie wyjechali. Drudzy to osoby, które dojechały do nich lub do Polaków, których znali. Trzecia grupa to osoby, które nie miały żadnych kontaktów przed wojną. Wszyscy razem stanowią grupę około 2 mln osób, może 2,1 mln.

Ilu z nich pracuje?

W grupie miliona uchodźców wojennych około 400 tys. to dzieci. Osób w wieku produkcyjnym jest około 600 tys. Szacujemy, że około 350 tys. z nich ma pracę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Profesor Duszczyk wskazuje na paradoks z Ukraińcami. "Kompletnie tego nie rozumiem"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • emeryt 2023-03-05 05:49:03

  fff to SĄ BANDEROWCY mer lwowa sadowy stał w tym roku przy pomniku bandery a póżniej zaprosili go do tvp

 • fff 2023-02-27 08:14:01

  Bardzo dobrze, że Ukraińcy znajdują pracę i pracują na siebie. Czy ktoś się orientuje, że rząd ma programy które są położone na ich naturalizację - język, kultura itd. Nie chcemy przecież tworzyć mniejszości, gdyż podczas niepokojów gospodarczych (jak pokazała historia) to zawsze prowadzi do tarć. Czy może ktoś wie jak wygląda teraz pewien kult pewnego człowieka który walczył o "przestrzeń życiową" dla Ukraińców i obchodzi się jego urodziny w styczniu? Czy Polski rząd coś z tym afrontem robi?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA