PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Profesjonalizacja plus wartości. Oto klucze do sukcesu firm rodzinnych

Profesjonalizacja, stawianie nie na związki rodzinne, ale najlepsze osoby w firmie, a także wartości: uczciwość, poszanowanie własnego nazwiska, osobowości - to klucze do sukcesu firm rodzinnych wskazywane przez liderów tego typu spółek.

Profesjonalizacja plus wartości. Oto klucze do sukcesu firm rodzinnych
Tylko 16 proc. familijnych biznesów ma spisany plan sukcesji. Fot. Shutterstock
REKLAMA
  • Kluczem w firmach rodzinnych jest profesjonalizacja, nie można postawić na związki rodzinne, zamykać się we własnym gronie, trzeba promować osoby najlepsze. To klucz, by z sukcesem przejść przez etap sukcesji - uważa Jacek Stolarski, wiceprezes spółki SaMASZ .
  • Skąd tak duże znaczenie firm rodzinnych? Zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa spółki Edpol, wynika ono z tego, że wartością w nich jest człowiek.
  • Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego, uważa, że główną cechą firm rodzinnych jest łączenie ich z przyszłością własnych dzieci. Chodzi o wartości, lokalny patriotyzm.

Tylko 16 proc. familijnych biznesów ma spisany plan sukcesji, a co piąta firma jest w trakcie przygotowania takiego planu. Większość, bo prawie dwie trzecie, pokoleniową zmianę warty przeprowadza "z marszu" - wynika z badania Deloitte przeprowadzonego wśród przedstawicieli młodego pokolenia tych firm w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), w tym w Polsce. Co zwiększa szanse na udaną sukcesję w firmie rodzinnej?

Biznes rodzinny ukorzenia

- U nas jest charyzmatyczny senior, dzieci i siedmioro wnuków, młodzież jeszcze się uczy. Dzieci były świadome, co się dzieje, rosły razem ze wzrostem firmy - podkreśla Katarzyna Trojniar, prezes Hedan-Pak, członek rady nadzorczej suwalskiej firmy Malow, w której pracuje 700 osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Katarzyna Trojniar prezes Hedan-Pak, członek Rady Nadzorczej suwalskiej firmy Malow. Fot. PTWP
Katarzyna Trojniar prezes Hedan-Pak, członek Rady Nadzorczej suwalskiej firmy Malow. Fot. PTWP

Jak dodaje, młodzież szybko złapała gen przedsiębiorczości. - Odczuwamy te same emocje i to na nas działa. W naszej rodzinie udaje się wciągnąć młodzież, ale ona nie czuje się zmanipulowana i wciągana, ma przestrzeń, wolność, decyduje o życiu po swojemu - mówi Trojniar.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Profesjonalizacja plus wartości. Oto klucze do sukcesu firm rodzinnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA