PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezydent Duda: Jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania ZUS

  • Autor: PAP/KDS
  • 10 paź 2019 12:17

ZUS działa skutecznie i dobrze, przyjęty w Polsce system zabezpieczenia społecznego z państwową instytucją, z państwowymi gwarancjami daje pewność, że świadczenia zostaną wypłacone – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda: Jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania ZUS
Andrzej Duda, prezydent Polski. Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
REKLAMA
  • Prezydent uczestniczył w czwartek (10 października) w uroczystej gali z okazji jubileuszu 85-lecia utworzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Wspominając historię ZUS, Andrzej Duda podkreślił, że mimo pewnych zawirowań, jakie zdarzały się w przeszłości, w czasie II wojny światowej i po 1956 r., instytucja działa do dzisiaj.
  • Jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - powiedział Duda.

- Dzięki temu, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych istnieje w Polsce od 85 lat nikt dziś w naszym, nawet w naszym kraju, nie wyobraża sobie takiej sytuacji, kiedy jakaś instytucja, która teoretycznie zajmuje się zabezpieczeniem społecznym, mówi: "Przepraszam bardzo, ale źle zainwestowaliśmy, nie mamy pieniędzy i od jutra nie wypłacamy, nie ma świadczeń. Trudno, przepracowała pani całe życie, 85-90 lat, ale od jutra nie będzie pani otrzymywała emerytur, ponieważ pomyliliśmy się i nie ma pieniędzy" - mówił prezydent.

Zaznaczył, że jest to teoretyczna sytuacja, a praktycznie możliwa w wielu państwach na świecie, gdzie system jest inny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: 85 lat ZUS. Premier z ważnym apelem do pracowników

- W Polsce 85 lat temu, w II Rzeczypospolitej, przyjęto takie rozwiązanie, w którym powstaje państwowa instytucja z państwowymi gwarancjami, która zajmuje się właśnie zabezpieczeniem społecznym, czyli tym, żeby wypłacać świadczenia osobom, które przepracowały całe życie, czy też osobom, które z jakiś tam przyczyn, najczęściej od nich niezależnych, nie są zdolne do tego by pracować - zauważył Duda.

Zadał pytanie, czy to jest dobre rozwiązanie. - Myślę, że tak. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie - odpowiedział. Zaznaczył, że są możliwe różne modyfikacje i są one zgłaszane przez różne gremia. Zauważył, że choć słychać różne narzekania na ZUS, to nikt się nie odważył go zlikwidować i zmienić na instytucję działającą w inny sposób.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezydent Duda: Jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mariola 2019-10-10 13:26:05

    Uważam że rząd lekką ręką rozdaje pieniądze, mianowicie 500 tylko dla najuboższych. Emerytury dla osób wychowujących 4 dzieci. Czy ktoś się pytał społeczeństwa. Później teksty że to kosztuje. To są nasze pieniądze . Policja, Wojsko skrócony przebieg pracy młodzi ludzie na emeryturę to jest skandal. To ma być dobre zarządzanie. My emeryci którzy przepracowaniu 40 lat pracy mamy się godzić. Rząd w imieniu społeczeństwa ma dobrze zarządzać. Jest nam przykro... Na kogo zagłosować?

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA