Prezesi-weterani mają lepsze wyniki. Z czego to wynika?

Prezes, któremu zależy na szybkiej poprawie wyniku finansowego, może to osiągnąć poprzez zawieszenie procesu rekrutacji czy nadmierną redukcję zatrudnienia. Tak nie dzieje się, gdy na stanowisku zarządczym zasiada jedna osoba przez wiele lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezesi-weterani mają lepsze wyniki. Z czego to wynika?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

12 lis 2014 18:48


Stabilność władz spółki dobrze służy firmie, bo realizacja długookresowych celów przedsiębiorstw przyczynia się do wzrostu ich wartości - wynika z raportu EY - "Short-termism. Presja na wyniki krótkoterminowe a wartość firmy".

W długim okresie największy wzrost przeciętnie osiągają spółki z najniższą rotacją prezesów. W badanej grupie ponad tysiąca największych spółek giełdowych w Europie, tempo wzrostu wartości firm, w których prezesi najdłużej sprawowali swoje funkcje, było w latach 1998-2013 ponad dwukrotnie wyższe od tych z najkrótszym stażem zarządzających.

Czytaj też: Prezesi spółek skarbu państwa mogą zapomnieć o odprawach?

Porównanie innych wskaźników badanych firm - takich jak rentowność kapitału czy poziom inwestycji wskazuje, że bardziej stabilna sytuacja prezesa (dłuższa kadencja) wiąże się z lepszą sytuacją spółki w dłuższym okresie.

- Jack Welch był prezesem General Electric przez dwadzieścia lat. W tym czasie kapitalizacja zarządzanego przez niego koncernu wzrosła o ponad 2800 proc. To jeden z najbardziej obrazowych przykładów tego, w jaki sposób długoterminowe patrzenie na spółkę przyczynia się do budowania jej wartości - mówi Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska.

EY badało wyniki 1024 spółek w okresie ostatnich 15 lat. W analizowanym okresie 15 lat, kapitalizacja spółek, które najczęściej zmieniały prezesów, wzrosła o 230 proc. W przypadku spółek, które zmieniały prezesów najrzadziej, ich wartość rynkowa wzrosła o ponad 620 proc. Kapitalizacja wszystkich spółek objętych badaniem na przestrzeni 15 lat wzrosła średnio o 541 proc.

Czytaj też: Oto 10 najlepiej zarabiających prezesów spółek giełdowych

Badanie wykazało także odmienne efekty nakładów inwestycyjnych firm w krótkim i długim okresie. O ile w długim okresie zwiększone inwestycje prowadzą do wzrostu kapitalizacji rynkowej spółki oraz poprawy jej średniej rentowności, to w krótkim okresie wyższe inwestycje obniżają wartość rynkową firmy. W rezultacie, zarząd koncentrujący się na maksymalizacji wyników krótkoterminowych może rezygnować z wielu projektów budujących długookresową wartość firmy tylko dlatego, żeby osiągnąć cele bieżące. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.