×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prezesi unikają mediów społecznościowych. Czy słusznie?

Wiele firm ma swoje konto na Facebooku czy Twitterze. Niektóre także piszą blogi. Jednak prezesi tych spółek niechętnie pojawiają się w mediach społecznościowych.

Prezesi unikają mediów społecznościowych. Czy słusznie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak wynika z badania „2013 Social CEO" aż 68 proc. prezesów z listy Fortune 500 nie jest aktywnych w mediach społecznościowych. Z kolei 76 proc. tych, którzy w nich istnieją, ma konto tylko na jednym portalu. Dlaczego szefowie tak opornie podchodzą do tego zagadnienia?

– Przyczyny mogą być różne – brak predyspozycji, czasu lub przekonania, że przyniesie to korzyści dla marki – mówi Anna Mikulska, employer branding director i partner w firmie MJCC Employer Branding Consultants.

Mikulska podreśla także, że nikogo nie powinno się namawiać do takich działań na siłę, bo efekty mogą być opłakane. – Jednak są osobowości, które świetnie czują nowe media i wielką szkodą byłoby zmarnować ten potencjał. Wystarczy spojrzeć na to, jak ważna dla strategii marketingowej Virgin jest aktywność w internecie Richarda Bransona – dodaje.

Być albo nie być

Czy zatem prezes powinien pojawiać się w mediach społecznościowych? Zdaniem Joanny Kotzian, eksperta ds. komunikacji i employer brandingu w firmie HRK, obecność CEO w social media zależy od wielu czynników, m.in. od branży w jakiej działa firma, od tego, czy jej produkty lub usługi są adresowane do odbiorców indywidualnych, czy innych firm.

– Ten sposób komunikacji jest np. bardziej wskazany w przypadku firmy B2C, działającej w branży technologicznej, internetowej, telekomunikacyjnej czy reklamowej, natomiast z większą ostrożnością podchodziłabym do niego w branży finansowej – komentuje Kotzian.

Ekspert z HRK podkreśla także, że zasadność wykorzystywania mediów społecznościowych przez prezesa zależy przede wszystkim od tego, czy ma on umiejętności, otwartość i temperament, które sprawiają, że media te będą dla niego naturalnym kanałem komunikacji.

Podobnie uważa Anna Mikulska. Jej zdaniem szef, który ma wyczucie społeczności, a także dobry pomysł na strategię obecności będzie świetnym propagatorem marki, a nawet jej uosobieniem. – Często zdarza się, że cechy szefa przenosimy na opis firmy, tzw. efekt aureoli. Jeżeli prezes jest otwarty i wiarygodny, to odbiorcy tak też zaczynają postrzegać organizację, której przewodzi – wyjaśnia Mikulska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezesi unikają mediów społecznościowych. Czy słusznie?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA