PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prezesi chcą pracowników w biurach, ale to nie działa

Prezesi przewidywali, że recesja sprowadzi pracowników z powrotem do biura. Wydaje się, że dzieje się coś przeciwnego – podaje Fortune.

Prezesi chcą pracowników w biurach, ale to nie działa
W drugim kwartale raz w tygodniu roku chodziła do biura połowa pracowników na całym świecie Fot. Shutterstock
REKLAMA

Globalne badanie Basking.io pokazuje, że w drugim kwartale połowa pracowników chodziła do biura raz w tygodniu. Kwartał wcześniej ten wskaźnik wynosił 44 proc.

Z kolei liczba pracowników przychodzących cztery lub pięć dni w tygodniu spadła do 14,8 proc. w II kwartale z 21,5 proc. w I kwartale.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracownicy do biur

Firmy walczą o powrót pracowników do biura przynajmniej kilka dni w tygodniu. W poniedziałek Apple poprosił pracowników, aby od 5 września pojawiali się osobiście w firmie trzy dni w tygodniu.

Czytaj też: W piątek mało kto chce iść do biura

Prezesi przekonują, że biuro jest niezbędne w niektórych rodzajach pracy. W zeszłym tygodniu dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon wyśmiewał pracę zdalną jako „zarządzanie przez Hollywood Squares” (amerykański teleturniej, w którym zawodnicy rywalizują w kółko i krzyżyk – przyp. red.) argumentując, że praca w domu skłania do plotek i przekładania na później. 

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk był jeszcze ostrzejszy w ocenie pracy zdalnej. W maju Musk zażądał, aby pracownicy spędzili w biurze minimum 40 godzin lub „odjechali z Tesli”.

Praca zdalna zwiększa czy zmniejsza produktywność?

Z części raportów wynika, że home office prowadzi do obniżenia produktywności. Ankieta przeprowadzona w sierpniu wśród kadry kierowniczej przez Fed wykazała, że ​​30 proc. firm, które rozszerzyły zakres pracy zdalnej, zgłosiło niższą produktywność, podczas gdy połowa nie zgłosiła żadnych zmian. Z kolei ankiety przeprowadzone wśród pracowników wskazują na wyższą wydajność pracy zdalnej.

Twarde dane ekonomiczne wskazują obecnie, że praca zdalna ma pozytywny wpływ na gospodarkę. 

W lipcowym dokumencie ekonomistów Roberta Gordona i Hassana Sayeda stwierdzono, że sektory, które umożliwiły pracę zdalną, odnotowały 3,3-proc. roczny wzrost wydajności na godzinę podczas pandemii Covid, w porównaniu z 1,1-proc. rocznym wzrostem w poprzedniej dekadzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezesi chcą pracowników w biurach, ale to nie działa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Iza 2022-08-25 23:43:08

    Ja wolę pracować w domu. Nie zrywam się rano na pociąg tylko się wysypiam, mogę sobie w ciągu dnia zrobić obiad, włączyć roombę czy zrobić pranie. Do biura mogłabym już wcale nie wracać

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA