×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Prezes Synthosu: W Polsce brakuje innowacyjnych firm

  • Autor: PAP/jk
  • Opublikowano: 5 maj 2016 10:03

- Polacy są narodem innowacyjnym, ale brakuje u nas dużych firm, które miałyby innowacyjność w swoim DNA. Dlatego w naszym kraju powinno powstać 5-10 dużych centrów innowacyjności - uważa Tomasz Kalwat, prezes Synthosu.

Prezes Synthosu: W Polsce brakuje innowacyjnych firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Polacy są narodem innowacyjnym, ale Polska nie jest krajem innowacyjnym na tym poziomie, który opowiadałby innowacyjności Polaków jako obywateli. Problemów jest całe mnóstwo. Powiedziałbym, że nie są to problemy natury osobowościowej, braku skłonności do współpracy. To absolutne nie to. Myślę, że jest bariera kapitałowa - powiedział prezes Synthosu.

czytaj też: Hamryszczak: Chcemy, by Polska była postrzegana jako kraj startupów

Jak dodał, każde wdrożenie wynalazku pociąga za sobą pewne ryzyko i wydatki. - Myślę, że to, co powoduje, że dzisiaj Polska jest mniej innowacyjna, niż taki kraj, na którym wszyscy powinniśmy się wzorować, jak Niemcy, to fakt, że w Polsce nie ma dużych firm. Takich, które miałyby innowacyjność w swoim DNA, we krwi, gdzie działy badawczo-rozwojowe liczyłyby kilkadziesiąt lat, gdzie historia wdrożeń sięgałaby produktów dzisiaj przez wszystkich stosowanych, jak aspiryna - skomentowal.

Jego zdaniem w Polsce brakuje firm dużych z wielką kulturą innowacyjności, z historią wdrożeń. - Osoby z działów badawczo-rozwojowych w takich firmach bardzo często zakładają potem własny biznes, wdrażają wynalazki, którymi ta duża firma nie jest zainteresowana, wreszcie uczą się prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w efektywny sposób - powiedział.

Czytaj też: Czechowicz: Polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, ale brakuje im właściwego warsztatu

Kalwat uważa, że to dziś najważniejszy problem polskiej innowacyjności. - Jeśli w Polsce powstanie 5-10 centrów innowacyjności, to zrobimy ogromny krok naprzód. Żadnych innych większych barier nie widzę. Mówiąc o centrach innowacyjności mam na myśli duże firmy, dla których obszar B+R stanowi istotny element, ponieważ one samą swoją działalnością powodują propagowanie innowacyjności - podsumował Kalwat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Synthosu: W Polsce brakuje innowacyjnych firm
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA