PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezes PFRON stawia na podniesienie współczynnika aktywności zawodowej niepełnosprawnych

 • Autor: PAP/KDS
 • 9 paź 2019 6:45

W tym roku z budżetu PFRON, który wyniósł niemal 5,5 mld zł, na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych przeznaczamy ok. 3,4 mld zł - powiedziała prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg.

Prezes PFRON stawia na podniesienie współczynnika aktywności zawodowej niepełnosprawnych
To jest nasze wyzwanie, aby osoby niepełnosprawne były aktywne zawodowo - mówi Maląg. Fot. shutterstock
REKLAMA

Prezes PFRON zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich lat wzrosła aktywność osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Podkreśliła jednocześnie, że potrzebne jest dalsze wsparcie w tym zakresie.

Wskazała, że w tym roku z budżetu PFRON, który wyniósł niemal 5,5 mld zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych przeznaczono ok. 3,4 mld zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To jest nasze wyzwanie, aby osoby niepełnosprawne były aktywne zawodowo. To pozwala im odzyskać wiarę w siebie i pomaga w funkcjonowaniu w przestrzeni społecznej - powiedziała.

Maląg podkreśliła, że PFRON uruchomił akcję informacyjną "Aktywni plus", której celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie. Projekt obejmuje trzy programy: "Absolwent", "Stabilne zatrudnienie" oraz "Praca-Integracja". Ich łączny budżet to 35,3 mln zł.

- Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne na rynku pracy były dobrze wykształcone. Mamy niespełna 10 proc. osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem. Zależy nam na tym, aby ten wskaźnik był coraz wyższy - wskazała.

Dlatego - jak dodała - programy PFRON mają na celu pomoc w zdobywaniu wykształcenia wyższego - dotyczy to zarówno studiów magisterskich jak i doktoranckich. Podkreśliła, że wyższe wykształcenie to także wyższe zarobki.

- Zależy nam, by coraz więcej osób wchodziło na rynek pracy. Dobra sytuacja na rynku pracy i niskie bezrobocie to szansa dla osób niepełnosprawnych, by podjąć zatrudnienie - powiedziała.

Według danych GUS za drugi kwartał 2019 r. współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 29,6 proc. Dla porównania w 2018 r. współczynnik ten wynosił 28,3 proc. Z kolei wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ubiegłym roku wynosił 26,2 proc. natomiast w drugim kwartale tego roku plasował się na poziomie 27,5 proc. Dane te dotyczą osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym - 18-59 dla kobiet oraz 18-64 dla mężczyzn.

Stopa bezrobocia osób niepełnosprawnych wynosi po drugim kwartale tego roku 7,3 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Prezes PFRON stawia na podniesienie współczynnika aktywności zawodowej niepełnosprawnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Merytorycznie 2019-10-10 10:46:39

  Proszę pisać merytorycznie, nie powielać PR PFRON: 1. Płaca średnia ON w ramach projektu aktywizacyjnego równa minimalnej - odpowiednio 1.659,37 zł netto i 1634 zł netto. 2019, Fundacja Aktywizacja. 2. Najrzadziej zatrudniane są osoby niewidome (6%), cierpiące na schizofrenię (11%) i z upośledzeniem umysłowym (13%). 2013, dr Dominika Sozańska. 3. 28% osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo, wśród osób z niepełnosprawnością wzroku, tylko 17%. 2019, Elżbieta Rafalska. 4. Polska nie jest gotowa na ON z wykształceniem wyższym, jeżeli są oferty to poniżej kwalifikacji. 2014, 2016, prof. Ewa Giermanowska, dr Agnieszka Kumaniecka-Wiśniewska, dr hab. Mariola Racław, prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys. 5. "Łącznie przebadano 3720 osób niepełnosprawnych (próba brutto). […] Po pierwsze, badana zbiorowość jest silnie spauperyzowana ekonomicznie, co stanowi główna barierę w zakresie możliwości zaspokajania potrzeb o charakterze pozaegzystencjalnym. Po drugie, udziałem badanej zbiorowości są, w stopniu wykraczającym poza wskaźniki zidentyfikowane w badaniach populacji ogólnopolskiej, procesy marginalizacji, wykluczenia społecznego, wycofania społecznego. […]. Mamy zatem kategorię respondentów, którzy deklarują wprost brak zainteresowania zdobyciem i wykonywaniem pracy i niewiele mniej liczną kategorię badanych, których determinacja w zakresie aktywności zawodowej jest na tyle duża, że podejmują ,,pracę na czarno”. […]. Otóż, można przyjąć w pewnym uproszczeniu, że brakuje w badanej zbiorowości adresata, np. różnorodnych form aktywizacji zawodowej, bowiem dominują wśród badanych albo ci, którzy całkowicie są pasywni w omawianym względzie, albo ci, których w żaden sposób aktywizować nie trzeba. prof. Waldemar Urbanek, Aktywność Zawodowa Osób z niepełnosprawnością w wymiarach ich jakości życia w świetle badań, 2018 .""

 • zbyszko 2019-10-10 09:00:10

  Dotacje PFRON i dofinansowania d o wynagrodzeń osób niepełnosprawnych idą do takich firm, które nie płacą pracownikom od wielu lat! Skandal!!!

 • Ala 2019-10-10 07:31:52

  Nieadekwatne wsparcie PFRON na studiach do ponoszonych kosztów już jest elementem zbyt mocnego obniżania się chęci dalszej aktywizacji. Pułapka rentowa gwarantuje pracę za darmo i MOCNE uszczuplenie dochodów pracujących i niechęć do podejmowania zatrudniania kolejnych.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA