PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Prezes PFRON liczy, że nowe rozwiązania w ramach funduszu pomogą niepełnosprawnym znaleźć pracę

Rozpoczynamy testowanie nowego modelu rehabilitacji, która pomoże osobom niepełnosprawnym podjąć zatrudnienie - powiedziała prezes PFRON Marlena Maląg. W ramach projektu w specjalnych ośrodkach prowadzone będą m.in. zajęcia rehabilitacyjne, spotkania z psychologami oraz szkolenia zawodowe.

  • Autor: PAP/GP
  • 22 sie 2019 10:30
Prezes PFRON liczy, że nowe rozwiązania w ramach funduszu pomogą niepełnosprawnym znaleźć pracę
Średni czas pobytu jednej osoby w ośrodku wspomaganym przez PFRON ma wynosić 9 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy. (fot. pxhere.com/domena publiczna)
REKLAMA
  • Rehabilitacje oferowane przez PFRON, o których mowa to kompleksowa usługa.
  • Prezes Maląg zwróciła uwagę, że wiele osób, które w wyniku wypadku utraciły sprawność, pozostaje w domu i nie wraca do pracy. Ich sytuacja ma się zmieniać.
  • W ramach nowego działania PFRON ma być oferowane wsparcie zawodowe.
  • Trwa pilotaż rozwiązania.

PFRON uruchomia projekt, który ma na celu wprowadzenie w Polsce innowacyjnej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych. Ma on ułatwić podjęcie pracy lub powrót do niej osobom, które wskutek doznanego urazu, schorzenia lub niepełnosprawności nie mogą kontynuować lub podejmować aktywności zawodowej i społecznej.

W czerwcu tego roku PFRON podpisał umowy z czterema Ośrodkami Rehabilitacji Kompleksowej, które w ramach pilotażu, w ciągu trzech lat obejmą wsparciem 600 osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak powiedziała prezes PFRON, nowy model rehabilitacji kompleksowej zakłada łączenie wszystkich możliwych działań, których rezultatem będzie powrót osób niepełnosprawnych na rynek pracy oraz do aktywnego życia.

Czytaj też: Niepełnosprawni z niskimi emeryturami i rentami dostaną 500 plus

Maląg zwróciła uwagę, że dzisiaj wiele osób, które w wyniku wypadku utraciły sprawność, pozostaje w domu i nie wraca do pracy. - Wpływ na to ma wiele czynników związanych z rehabilitacją medyczną, ale również z sytuacją psychospołeczną, z poczuciem lęku, brakiem wsparcia czy brakiem możliwości skorzystania z dobrego poradnictwa zawodowego w regionie, w którym dana osoba mieszka - wskazała prezes PFRON.

Wyjaśniła, że uczestnicy projektu otrzymają pełne wsparcie z zakresu rehabilitacji medycznej, zawodowej i psychospołecznej. - Realizacja programu rehabilitacji będzie indywidualnie dostosowana do potrzeb danej osoby - zapewniła Maląg.

Osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z pobytu stałego w czterech ośrodkach lub dojeżdżać na zajęcia. Na etapie pilotażu rehabilitacja kompleksowa będzie realizowana w: Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie. - Wybór miejsc jest nieprzypadkowy - zależało nam, aby równy dostęp do placówek mieli mieszkańcy wszystkich polskich województw - podkreśliła Maląg.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PFRON liczy, że nowe rozwiązania w ramach funduszu pomogą niepełnosprawnym znaleźć pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA