Prezentacje i konferencje w pracy: Jak pokonać tremę podczas wystąpień publicznych?

• Stres jest nieodzownym elementem wystąpień publicznych.
• Bez względu na to czy prowadzi się prezentacje dla partnerów biznesowych, szkolenie pracowników, czy też wygłasza prelekcje podczas branżowych konferencji strach wywołuje reakcja publiczności.
• Stresu nie da się uniknąć całkowicie – można go jednak zminimalizować.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezentacje i konferencje w pracy: Jak pokonać tremę podczas wystąpień publicznych?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 lip 2016 14:35


Zdaniem psychologów, wystąpienia publiczne plasują się w czołówce tzw. największych stresorów, czyli czynników, które wywołują w ludziach stres.

- Wszystkie wystąpienia mają wspólny mianownik – „ja z moją ideą staję przed innymi ludźmi, przed publiką” – mówi Ilona Rajchel, która w firmie Effect Group prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych. – Stres, który w takiej sytuacji się pojawia, dla niektórych osób jest mobilizujący, to tzw. eustres. Dla innych z kolei jest to stres paraliżujący, tzw. dystres. Jeśli należysz do drugiej grupy, przygotowanie jest konieczne – podkreśla.

Jak przygotować się do wystąpienia?

Bez względu na rodzaj wystąpienia, przygotowanie do niego może wyglądać podobnie.

- Na początek należy ustalić cel, a więc to, co chcemy swoją prezentacją czy prelekcją osiągnąć. Ważne jest również określenie grupy docelowej, tak aby treść oraz styl wypowiedzi były dostosowane do oczekiwań, wiedzy i możliwości słuchaczy – wyjaśnia Ilona Rajchel.

Czytaj też: Stres w pracy. Co go wywołuje i jak się go pozbyć?

Dobrym pomysłem może być również nagranie przynajmniej fragmentów wystąpienia kamerą.

- Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak wyglądamy, kiedy mówimy (mimika, gesty), a także, czy nasze wypowiedzi są zrozumiałe (dykcja) i brzmią interesująco (sposób mówienia). Warto ustalić, co jest naszą najmocniejszą, a co najsłabszą stroną. Są też takie elementy, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju wystąpienia i to one określają, na jaki aspekt przygotowań powinniśmy postawić akcent – informuje Rajchel.

- Faktem jest, że prawdopodobnie żaden występ nie spodoba się wszystkim. Nawet wielcy mówcy, znani z historii, mieli swoich krytyków - mówi Rajchel (fot.pixabay) - Faktem jest, że prawdopodobnie żaden występ nie spodoba się wszystkim. Nawet wielcy mówcy, znani z historii, mieli swoich krytyków - mówi Rajchel (fot.pixabay)

- Gdy przeprowadzasz prezentację w firmie, w której pracujesz, nie musisz budować autorytetu od zera, nie robisz już pierwszego wrażenia. Możesz więc bardziej skupić się na elementach merytorycznych, na celu. Z kolei wypowiedź przed kamerą wymaga przygotowania wizualnego, pracy nad głosem i mimiką – dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Andrzej Różański Trener Wystąpień Publicznych 2016-07-13 20:24:04

Dobry i przydatny artykuł :-)