×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Presja jest ogromna". Ludzie będą odchodzić z pracy

  • km
  • 6 kwi 2022 20:00

Inflacja, wypalenie zawodowe, potrzeba rozwoju - to główne czynniki zwiększające chęć do zmiany branży. Z obserwacji rynku wynika, że chętnych do przebranżowienia może być nawet 67 proc. pracowników.

"Presja jest ogromna". Ludzie będą odchodzić z pracy
85 proc. pracowników zmieni pracę, gdy tylko w innej firmie będzie zarabiać więcej (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Z Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad wynika, że 40 proc. pracowników nie będzie prosić o wyższe zarobki, ale zmieni pracę, gdy tylko otrzyma większe pieniądze na start w innej firmie.
  • Z danych Pracuj.pl wynika, że 85 proc. pracowników zmieni pracę, gdy tylko w innej firmie będzie zarabiać więcej.
  • Z raportu Gi Group wynika, że 67 proc. pracowników rozważa przebranżowienie, jeśli oznaczałoby to polepszenie sytuacji zawodowej. Tylko 21 proc. ankietowanych nie jest zainteresowanych takim krokiem.

Narodowy Bank Polski, który z reguły nie epatuje negatywnymi danymi gospodarczymi, nie pozostawia złudzeń. W 2022 roku inflacja utrzyma się na poziomie 10 proc. Spokojnie nie będzie także w przyszłym roku. Zgodnie ze wstępnymi przewidywaniami niemal identyczny wzrost cen będzie nam towarzyszył w 2023 roku. Uspokojenie ma przyjść dopiero w 2024 roku, gdy stopa inflacji wróci do akceptowalnego przez ogół społeczeństwa poziomu ok. 4 proc.

Ekonomiści z prywatnych instytucji przewidują jeszcze większe wzrosty i zaznaczają, że w dotychczasowych prognozach nie zawarto jednego czynnika – wojny i konsekwencji, które ze sobą niesie. Nawet jeśli nie przekroczy ona granic Ukrainy. 

Presja inflacyjna pcha do zmian

Wzrost cen to mniej pieniędzy w portfelu. To oznacza dla pracodawców spore wyzwanie. Podwyżka albo odejście ważnego pracownika to coraz częstsza praktyka.

Z Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad wynika, że 40 proc. pracowników nie będzie prosić o wyższe zarobki, ale zmieni pracę, gdy tylko otrzyma większe pieniądze na start w innej firmie. Z danych Pracuj.pl wynika, że 85 proc. pracowników zmieni pracę, gdy tylko w innej firmie będzie zarabiać więcej.  

– Presja inflacyjna jest ogromna. Trudno się dziwić, gdy z dnia na dzień zakupy są coraz droższe. O ile jednak specjaliści wysokiej klasy mają inną pozycję negocjacyjną, to cała reszta, choć wykonuje swoją pracę rzetelnie, to i tak jest w znacznie gorszej sytuacji. Od lat obserwujemy jednak pewien trend. Gdy na rynku pracy zaczynają się dziać nieco mniej przewidywalne sytuacje, to pracownicy, szczególnie ci, którzy osiągnęli finansowy sufit na obecnie zajmowanym stanowisku, inwestują w siebie poprzez kursy, które mają doprowadzić do przebranżowienia. W ostatnich latach widzieliśmy to choćby w momencie wybuchu pandemii, gdy wiele miejsc pracy zostało zamrożonych – zauważa Radosław Pawlak z Symetrii UX, która organizuje m.in. bootcampy, mające pomóc w przebranżowieniu się w kierunku UX designera.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Presja jest ogromna". Ludzie będą odchodzić z pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA