Presja czasowa i premia nie zwiększają, lecz zmniejszają efektywność

W firmach, w których panuje autokratyczny styl zarządzania, pracownicy nie mają szans, by w pełni wykorzystać swój potencjał. A to może przekładać się na wyniki tych podmiotów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Presja czasowa i premia nie zwiększają, lecz zmniejszają efektywność

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

4 gru 2014 9:47


- Rola finansistów się zmienia. Kiedyś ich głównym zadaniem było raportowanie, czyli odzwierciedlanie przeszłość. W tej chwili powinni wyprzedzać, czyli kształtować strategię firmy - mówi Magdalena Hernandez, dyrektor zarządzająca ACCA Emerging Europe. - Finansiści i szefowie działu finansów stali się partnerami dla osób zarządzających organizacją. To bardzo często tandem CEO i CFO (prezes i dyrektor finansowy - red.) tworzy strategię firmy i potem ją wdraża.

Czytaj też: Złodzieje czasu. Gdzie się ukrywają i jak się ich pozbyć?

Poza tym rola finansistów już dawno przestała ograniczać się do samej dziedziny finansów. Często mają oni duży wpływ na działania w ramach HR i IT, a także na działalność operacyjną w kraju i za granicą.

- Mają oni śledzić trendy i być przygotowani na nadchodzące zmiany, a nie być reaktywni w stosunku do tego, co się dzieje na rynku - podkreśla Hernandez.

Eksperci podkreślają, że sukcesy firmy - zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju - w dużej mierze zależy od organizacji i sposobu zarządzania zespołem. Badania wykazują, że kluczowa staje się kultura korporacyjna.

Czytaj też: Prezesi-weterani mają lepsze wyniki. Z czego to wynika?

- Dziś efektywność, szybkość i wzrost stały się hasłami kluczowymi, w powiązaniu z silną presją na osiąganie wyników w bardzo krótkim horyzoncie czasowym. Badania, choćby Instytutu Gallupa, które miały na celu zidentyfikowanie czynników gwarantujących długoterminowy wzrost firm, wskazały jednak, że czynniki te są związane z kulturą zarządzania i wartościami, którymi naprawdę żyje firma, a nie z dużą presją na wyniki, zwłaszcza powiązaną z agresywnym systemem motywacyjnym, również finansowym - uważa Zofia Dzik, członek rady nadzorczej PKO BP.

Jak podkreśla, motywacja finansowa - w postaci premii czy podwyżki - działa na pracowników krótkoterminowo. Dodatkowo dążenie do realizacji celu w jednym obszarze może spowodować, że zaniedbane zostaną inne dziedziny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Nowy 2014-12-05 07:20:54

Rzeczywiście "odkrywcza myśl". Zaszczuty, zmuszony do wyścigu szczur narobi tyle błędów, że potem lat i majątku kolejnych pokoleń zabraknie na odszkodowania. Menadżerowie analizują tylko zyski ze sprzedaży, ale są jeszcze zwroty, koszty serwisu(napraw), których się nie bilansuje. Szczególnie jest to widoczne w przemyśle i budownictwie. Samochód z usterką da się naprawić lub zezłomować, obiekt budowlany nie zawsze i będzie straszyć wiele lat.