Prawnicy coraz chętniej włączani w proces zarządzania firmą

Jak wynika z raportu KPMG „General Counsel Survey 2012”, przedsiębiorstwa działają w coraz bardziej skomplikowanym otoczeniu prawno-biznesowym. Zarządy firm w coraz większym stopniu polegają na doradztwie zatrudnionych w nich prawników (ang. in-house counsels).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawnicy coraz chętniej włączani w proces zarządzania firmą

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

13 kwi 2013 15:03


Jednocześnie istnieje rozdźwięk pomiędzy korzyściami płynącymi ze zwiększenia aktywności radców prawnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a rzeczywistym stopniem ich zaangażowania. W perspektywie najbliższych 5 lat największe wyzwanie dla firm może stanowić zapewnienie zgodności z przepisami o ochronie konkurencji i konsumentów oraz regulacjami antykorupcyjnymi.

Prawnicy w zarządzie firmy

Rola prawników zatrudnianych przez przedsiębiorstwa rośnie, ponieważ ich udział w procesie kierowania firmą zmniejsza liczbę sporów i problemów regulacyjnych oraz pozwala ograniczyć ryzyko biznesowe. Ze stwierdzeniem, iż prawnicy są częściej angażowani w proces tworzenia strategii biznesowych niż pięć lat temu zgadza się 67 proc. ankietowanych.

Analiza wyników badania ujawniła także istotne różnice na poziomie regionalnym: odsetek prawników dostrzegających korzystny wpływ swojego udziału w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz deklarujących zwiększenie zaangażowania w kreowaniu strategii firmy jest wyższy w krajach wysoko rozwiniętych (Europa, Ameryka Północna, Azja i Pacyfik - odpowiednio 88 proc. i 72 proc.) w porównaniu z krajami rozwijającymi się (odpowiednio 64 proc. i 58 proc.).

Jednym ze sposobów zwiększenia wpływu radców prawnych na procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie jest członkostwo w zarządzie. Blisko 38 proc. badanych potwierdza, że radcy prawni zasiadają w zarządach firm, a 43 proc. - że raportują bezpośrednio do zarządu lub uczestniczą w obradach.

Wyniki badania KPMG wskazują na rozdźwięk pomiędzy dostrzeganymi korzyściami płynącymi ze zwiększenia aktywności radców prawnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a rzeczywistym stopniem ich zaangażowania. Rola prawników wewnętrznych rośnie, jednak ich potencjał nie jeszcze jest w pełni wykorzystywany. Tymczasem z badania wynika, że jeśli tylko pozycja prawników umożliwia im wywieranie istotnego wpływu na decyzje, potrafią oni przełożyć specjalistyczną wiedzę na praktyczny język biznesu, rozumiany i doceniany przez zarząd - mówi Agnieszka Gawrońska-Malec, Starszy Menedżer w KPMG w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.