Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Po ponad roku serwis kariery LiveCareer Polska zapytał ponad 700 osób o ich odczucia związane z pracą z domu.
- Pracownicy w ocenie home office są podzieleni. Nieco ponad połowa lubi tę formę pracy. Największy jej minus? Brak odcięcia się od pracy po zakończeniu wykonywania obowiązków.
- Praca zdalna silnie wpływa także na rozwój zawodowy. Komunikacja to nie tylko codzienne dogadywanie się ze współpracownikami czy menedżerem, ale również negocjacje o lepszą pozycję i przyszłość w pracy.
Z badania wynika, że ponad połowa respondentów (51 proc.) badanych przyznała, iż lubi pracować w trybie pracy zdalnej, a 26 proc. stwierdziło, że za tym nie przepada. Pozostali nie mają zdania na ten temat. Mimo wszystko praca zdalna dla wielu ankietowanych nie jest modelem bezproblemowym. 46 proc. przyznało, że ten model pracy negatywnie wpływa na ich równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, a 48 proc. stwierdziło, że ujemnie odbija się na ich zdrowiu psychicznym.
Wiele badań potwierdza, że pandemia COVID-19 (m.in. przymus pracy zdalnej) negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne bardzo wielu ludzi. Ponadto inne badania pokazują, że ma ona wpływ również na zdrowie fizyczne — pracownicy zdalni uprawiają znacznie mniej sportu i mają więcej problemów z kręgosłupem.
Czytaj więcej: Nadgodziny za "dziękuję", pensja po terminie. Łamanie praw pracowniczych w Polsce niemal powszechne
Respondenci LiveCareer najbardziej skarżyli się na problemy z odcięciem się od pracy po zakończeniu wykonywania obowiązków — 69 proc., motywacją — 68 proc., komunikacją — 65 proc., rozpraszaniem się — 65 proc., samotnością — 64 proc., współpracą z zespołem — 64 proc., spadkiem kreatywności — 60 proc. oraz dotrzymywaniem deadline’ów i zobowiązań zawodowych — 60 proc.
- Oczywiście stosunek do pracy zdalnej zależy od osobistych upodobań i cech charakteru oraz umiejętności dostosowywania się do różnych warunków pracy. Nie ulega jednak wątpliwości, że praca zdalna niesie za sobą różne problemy, związane przede wszystkim z utrzymaniem płynności komunikacyjnej, gdy nie możemy się zobaczyć w cztery oczy, czy też poczucie samotności i wyobcowania - komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.
Korzyści z pracy zdalnej? Również są i jest ich sporo. Badani najczęściej wymieniali elastyczny czas pracy — 82 proc., poczucie bezpieczeństwa — 75 proc., lepszą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym — 59 proc., możliwość zdobycia nowych, związanych z pracą, umiejętności — 58 proc. oraz zwiększoną produktywność — 52 proc.
Relacje z pracownikami
Autorzy badania zapytali również o to, jak wyglądają relacje między pracownikami, kiedy widzą się oni wyłącznie za pośrednictwem ekranów laptopa czy telefonu. 40 proc. badanych uważa, że podczas pracy zdalnej komunikacja się pogarsza, natomiast 20 proc. sądzi, że komunikacja jest lepsza. Pozostali nie mają zdania na ten temat.
Ponadto z badania wynika, że relacje zawodowe podczas pracy zdalnej są również silnie związane z naszym rozwojem zawodowym. Komunikacja to nie tylko codzienne dogadywanie się ze współpracownikami czy menedżerem, ale również negocjacje o lepszą pozycję i przyszłość w pracy.
Według jednej trzeciej (33 proc.) badanych praca zdalna negatywnie wpływa na możliwość otrzymania awansu albo podwyżki. Natomiast jedna piąta uważa, że w takim trybie łatwiej jest je dostać.
Jaka przyszłość pracy zdalnej?
Po zakończeniu pandemii 38 proc. badanych chciałoby nadal pracować zdalnie, ale tylko 12 proc. deklaruje, że zwolni się, gdy pracodawca im na to nie pozwoli.
30 proc. ankietowanych twierdzi, że w przyszłości chętniej zatrudni się u pracodawcy, który da możliwość pracowania zdalnie. Tyle samo pytanych po zakończeniu pandemii chciałoby pracować z biura przez 5 dni w tygodniu, w tym 41 proc. najstarszych ankietowanych (powyżej 60. roku życia).
Czytaj więcej: Relacje i więzi społeczne Polaków w pracy kwitną
Hybrydowy model pracy również kusi pracowników. 3 dni w tygodniu chciałoby pracować 26 proc., 2 dni w tygodniu — 16 proc. a 4 dni w tygodniu — 13 proc.
- Tak naprawdę nie wiemy, jaki ostatecznie wpływ będzie miała pandemia COVID-19 na rynek pracy i czy home office zostanie z nami na dłużej i stanie się powszechny wśród pracowników biurowych. Jak widać z wyników badania, wielu pracowników ceni taki tryb pracy, ale dla równie dużej liczby jest on męczący i negatywnie się na nich odbija - mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.
Z kolei z raportu Cushman & Wakefield „Workplace Ecosystems of the Future" wynika, że 52 proc. Polaków chciałoby w przyszłości móc częściej korzystać z pracy zdalnej. W Hiszpanii już 82 proc. pracowników oczekuje zwiększenia możliwości pracy zdalnej w przyszłości. Na drugim miejscu w regionie EMEA plasuje się Rumunia z wynikiem 74 proc.
Praca zdalna w UE
Jak informuje Eurostat, w 2020 r. 12,3 proc. pracowników w wieku 15-64 lat w UE zwykle pracowało zdalnie. W poprzednich latach odsetek samozatrudnionych, którzy deklarowali, że zwykle pracują w domu, był wyższy niż odsetek etatowych pracowników na home office. Różnica ta zmniejszyła się jednak w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa. Odsetek pracowników wykonujących zwykle pracę zdalną wzrósł z 3,2 proc. w 2019 r. do 10,8 proc. w 2020 r. W przypadku samozatrudnionych liczba osób na home office zwiększyła się z 19,4 proc. w 2019 r. do 22 proc. w 2020 roku.
Eurostat podaje, że kobiety częściej (13,2 proc.) deklarowały, iż zwykle pracują w domu niż mężczyźni (11,5 proc.). Jeśli weźmiemy pod uwagę wiek, to młodsze osoby rzadziej pracowały z domu w 2020 r. niż starsi koledzy. Tylko 6,3 proc. osób w wieku 15-24 lat przyznało, że zwykle pracują w trybie home office. W wieku 25-49 liczba ta wzrasta i wynosi 13 proc. Z kolei w wieku 50-64 lata zdalnie zwykle pracowało 12,4 proc. osób.
Na szczycie listy państw członkowskich UE, w których pojawił się model pracy zdalnej, znalazła się Finlandia. W tym kraju 25,1 proc. pracowników zwykle działało w trybie home office w 2020 r. Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (23,1 proc.) oraz Irlandia (21,5 proc.).
Jeśli chodzi o Polskę, to odsetek osób pracujących zdalnie wyniósł 8,9 proc. Natomiast najniższy odsetek osób pracujących w domu odnotowano w Bułgarii (1,2 proc.), Rumunii (2,5 proc.), Chorwacji (3,1 proc.) i na Węgrzech (3,6 proc.).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)