Brytyjskie badanie na 20 tys. dorosłych pokazało wzrost ryzyka stresu dla kobiet, które pracują więcej niż 55 godzin tygodniowo. W skrajnych przypadkach grozi im depresja.

- Brytyjczycy podkreślają, że praca w weekendy także podwyższa to ryzyko, nie tylko kobietom, ale i mężczyznom.
- Inne badania publikowane w tym roku sugerują, że stres to poważny problem w polskim środowisku pracy. Nie można go lekceważyć.
Podjęto kolejną próbę zdiagnozowania, jak czas pracy wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Jak wynika z nowego badania z Wysp Brytyjskich kobiety są bardziej narażone na stres i depresję w pracy. Ryzyko to rośnie, gdy panie pracują dłużej. Przesłanką do takiego wniosku był o 4,6 proc. wyższy poziom zauważalnych symptomów depresji u kobiet, które więcej pracują tygodniowo i w weekendy.
Analizy czasu pracy i jego wpływu na psychikę człowieka podjęli się badacze z University College London i z Queen Mary University of London.
Obok głównego wniosku podkreślają oni także, że praca w weekendy pogarszała rokowania zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Badanie przeprowadzono na dużej próbie 20 000 dorosłych Brytyjczyków.
O znaczeni stresu w pracy dowiedzieliśmy się dużo także w lutym tego roku, kiedy Hays Poland opublikowało swój raport "Stres i satysfakcja 2018". Z tego badania wyłaniał się mało optymistyczny obraz zjawiska niszczącego efektywność pracowników.
Badanie Hays podkreślało, że 74 proc. pracowników odczuwa negatywne konsekwencje nadmiernego stresu w pracy (problem ten nie dotyczył 19 proc. badanych).
Dostrzegając te niebezpieczne trendy Unia Europejska podjęła w tym roku wyzwanie i zwiększyła finansowanie walki ze stresem w pracy. W Polsce owoce tego zwiększenia finansowania można zobaczyć m.in. w Małopolsce, gdzie Niepołomickie Centrum Profilaktyczno-Lecznicze, Nowy Szpital w Olkuszu, czy Centrum Rekreacyjno-Lecznicze "GLINIK" i Centrum Medyczne Maszachaba realizują projekty w ramach Regionalnego Programu Zdrowotnego na rzecz profilaktyki chorób odstresowych.
O tym, że stres jest w Polsce problemem może przekonać jeszcze inne badanie, o którym pisaliśmy na stronach PulsHR.pl w czerwcu. Wynika z niego, że 80 proc. z naszych rodaków przyznaje, że się stresuje. Ponad 50 proc. uważa, że Polacy należą do najbardziej zestresowanych narodów w Europie.


KOMENTARZE (0)