×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracują z kim chcą, skąd chcą i za ile chcą. To już nie wyjątek, to mocny trend

  • Justyna Koc
    jk
  • 28 wrz 2021 10:00

W 2025 roku gigerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu i 20 proc. w Polsce. Kim są i czego oczekują?

Pracują z kim chcą, skąd chcą i za ile chcą. To już nie wyjątek, to mocny trend
Gig ekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W Polsce społeczność gigerów tworzą przede wszystkim millenialsi.
  • Kolejną grupą są osoby w wieku 40 plus, doświadczeni eksperci szukający nowych i bardziej opłacalnych form współpracy.
  • Według szacunków EY, w ciągu pięciu najbliższych lat podwoi się liczba gigerów na polskim rynku pracy z obecnego 10 proc. do 20 proc.

Gig ekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania. Gigerami są więc z jednej strony osoby pracujące tymczasowo, z drugiej, osoby posiadające specjalistyczne umiejętności, np. konsultanci, specjaliści, profesjonaliści, samozatrudnieni i niezależni kontraktorzy.

Firma doradcza EY oraz Giglike (platforma biznesowa wspierająca firmy w efektywnej współpracy z niezależnymi talentami) przyjrzały się temu zjawisku. Efektem wspólnych działań jest raport: „GIG on. Nowy Ład na rynku pracy”.

- Jeśli spojrzeć na wskaźniki demograficzne i dane z rynku pracy jedno jest pewne – gig economy nie jest to przejściowa moda. Ponieważ niedobór i niedopasowanie talentów osiągnęły już znaczną skalę w wielu branżach, wyzwaniem dla pracodawców będzie budowanie modeli biznesowych i modeli pracy umożliwiających elastyczne i mniej tradycyjne formy zatrudniania dla niezależnych ekspertów. Potwierdza to badanie EY "2021 Work Reimagined". W ankiecie wśród pracowników, na którą odpowiedziało ponad 16 tys. respondentów, 9 na 10 osób chce elastyczności miejsca i czasu pracy, a 54 proc. pracowników prawdopodobnie odejdzie jeśli nie zaoferuje się im elastyczności, jakiej oczekują - mówi Artur Miernik, partner EY Polska, lider praktyki Workforce Advisory w ramach People Advisory Services.

-  Możliwość pracy zdalnej czy upowszechnienie pracy projektowej sprawiły, że pojawiły się nowe możliwości. Jedną z nich jest gig ekonomia. Gigerzy obecni są na rynku niemalże od zawsze, nigdy nie byli jednak aż tak widoczni. Warto dodać, że to właśnie nowoczesne technologie ułatwiają zatrudnianie gigerów i współpracę ze specjalistami, którzy oczekują coraz większej elastyczności ze strony pracodawcy – podkreśla Tomasz Miłosz, founder & CEO Giglike.

Portret gigera

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracują z kim chcą, skąd chcą i za ile chcą. To już nie wyjątek, to mocny trend

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA