×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracują więcej za mniej, 12 proc. straciło pracę. Pandemia uderzyła w Polki

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 4 cze 2020 12:00

Pandemia mocno odbija się na sytuacji zawodowej Polek. Prawie 12 proc. kobiet już straciło pracę, a 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Takie wnioski płyną z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Sukces Pisany Szminką.

Pracują więcej za mniej, 12 proc. straciło pracę. Pandemia uderzyła w Polki
Prawie 39 proc. kobiet przyznało, że musi obecnie pracować i jednocześnie opiekować się rodziną (fot. StartupStockPhotos/Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Fundacja Sukces Pisany Szminką opublikowała wyniki najnowszego raportu na temat zawodowej sytuacji kobiet podczas pandemii.
 • Wnioski są bardzo niepokojące. Kobiety pracują więcej niż przed wystąpieniem wirusa, do wykonania mają też więcej obowiązków zawodowych. Dostają za to mniej pieniędzy.
 • Towarzyszy im strach przed utratą pracy. Nie jest on bezzasadny. Jak podaje fundacja, pracę straciło już 12 proc. pań biorących udział w badaniu.

Według danych GUS w kwietniu bez pracy pozostawało ogółem 5,8 proc. Polaków (960 tys. Polaków), z czego około połowę stanowiły kobiety. W porównaniu z marcem przybyło ogółem 56,4 tys. bezrobotnych, wśród obu płci.

COVID "zaatakował" kobiece branże 

Jednak urząd statystyczny podaje tylko dane o bezrobociu rejestrowanym, nie bierze pod uwagę małych firm i dotyczą one zatrudnionych na umowach o pracę. Tymczasem z powodu zapaści w turystyce, branży beauty, gastronomii czy eventowej wiele kobiet pracujących na umowach zlecenie czy o dzieło jest obecnie w trudnej sytuacji. Trzeba też zaznaczyć, ze są to sektory, w których wśród pracowników przeważają właśnie kobiety.

Trudną sytuację kobiet potwierdzają wyniki raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką. Dowiemy się z niego, że 12 proc. kobiet już straciło pracę, a kolejne 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Co więcej, zwolnienia dotykają również osób z najbliższego otoczenia badanych pań. Wypowiedzenie otrzymało 4,6 proc. ich bliskich, a 38,4 proc. boi się, że nastąpi to niedługo.

Wiele firm, aby nie przeprowadzać zwolnień, obniża wynagrodzenia. Dotyczy to aż 36,5 proc. Polek ankietowanych przez Fundację. Szczegółowe wyniki pokazują, że u 12,8 proc. kobiet zarobki spadły o 10-20 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc.. Prawie jedna dziesiąta przyznała, że w wyniku pandemii zarabia mniej aż o połowę. Pociesza fakt, że 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich pensja się nie zmieniła. Tylko niewielki odsetek badanych - ok. 5 proc. - dostało jakąkolwiek podwyżkę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracują więcej za mniej, 12 proc. straciło pracę. Pandemia uderzyła w Polki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • apk 2020-06-25 12:36:04

  @Diora, czytanie ze zrozumieniem nie jest trudne. proponuję ponowne zapoznanie się z tekstem, szczególnie leadem.

 • Agnie 2020-06-04 18:57:40

  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie

 • DIORA 2020-06-04 15:18:43

  Artykuł na podstawie ankiety... wycinki... Totalna manipulacja - 12% pracujących kobiet straciło pracę?? to około 1 mln...straci jeszcze - 10% Tyle tylko kobiet straciło pracę??? A GUS podaje że spadek zatrudnienia kobiet i mężczyzn jest poniżej 100 tys. Ale Szminka wie lepiej... Co raz częściej materiały na WNP to kreowanie postaw a nie zimna ocena stanu trzeczy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA