×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracują cztery dni w tygodniu. Efekt? W trzy miesiące zrealizowali połowę zeszłorocznego obrotu

- Nie dziwię się pracodawcom, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy. W wielu branżach skrócenie czasu pracy oznacza po prostu zmniejszenie wydajności, np. produkcyjnej. Warto jednak dodać, że czterodniowy tydzień pracy to tylko jedna z wielu opcji. Z tego co wiem, różne firmy testują rozmaite rozwiązania, np. krótszy czas pracy w piątki, co drugi piątek wolny itp. - mówi Hubert Pokrowiecki, CEO agencji reklamowej Funktional, w której od listopada 2021 roku tydzień pracy trwa cztery dni.

Pracują cztery dni w tygodniu. Efekt? W trzy miesiące zrealizowali połowę zeszłorocznego obrotu
Wiele światowych firm po okresach próbnych wprowadziło czterodniowy tydzien pracy na stałe (Zdj. ilustracyjne, fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Od prawie pół roku pracownicy agencji reklamowej Funktional pracują przez cztery dni w tygodniu - dodatkowym dniem wolnym jest każdy piątek.
 • Jak mówi szef agencji Hubert Pokrowiecki, trzydniowy “reset” to doskonała alternatywa dla branży kreatywnej. Sam po sobie widzi, o ile wydajniejsza i bardziej jakościowa jest jego praca, gdy jest wypoczęty i zrelaksowany.
 • Czterodniowy tydzień pracy przyniósł wzrost efektywności, ale nie tylko - poprawiły się również wyniki finansowe spółki.

Dlaczego zdecydowaliście się na wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy?

Hubert Pokrowiecki, CEO agencji reklamowej Funktional: - Zawsze byłem otwarty na testowanie nowych rozwiązań i wprowadzanie innowacji. Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się, jak mogę poprawić efektywność zespołu, przy zachowaniu idei work-life balance, która jest mi bardzo bliska. Wtedy po raz pierwszy zacząłem czytać o firmach, które testują czterodniowy model pracy w celu osiągnięcia wzrostu wydajności, poprawy zdrowia i samopoczucia, a także obniżenia poziomu stresu u pracowników.

Obserwując, że takie testowe rozwiązania przynoszą korzystne rezultaty – rozpocząłem w biurze żywą dyskusję na ten temat. Pomyślałem wtedy, że jeśli to nie sprawdzi się w naszej organizacji, zawsze będziemy mogli wrócić do starego modelu. Póki co, tak się nie stało, a w trybie czterodniowym pracujemy już ponad 5 miesięcy.

Hubert Pokrowiecki, CEO agencji reklamowej Funktional (Fot. mat. pras.)
Hubert Pokrowiecki, CEO agencji reklamowej Funktional (Fot. mat. pras.)

Kolejnym powodem, dla którego zdecydowałem się na takie rozwiązanie, jest fakt, że działania naszej firmy opierają się głównie na pracy kreatywnej, twórczej. W takich profesjach bardzo ważny jest odpoczynek i czas na zresetowanie umysłu, szukanie nowych inspiracji. Trzydniowy “reset” wydał mi się doskonałą alternatywą dla naszej branży. Sam po sobie widzę, o ile wydajniejsza i bardziej jakościowa jest moja praca, gdy jestem wypoczęty i zrelaksowany. Obecnie jestem w stanie zrobić więcej, w krótszym czasie. Jestem lepiej zorganizowany.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Pracują cztery dni w tygodniu. Efekt? W trzy miesiące zrealizowali połowę zeszłorocznego obrotu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Freelancer 2022-08-30 14:01:17

  Nigdy nie pracowałem 8 godzin. W pierwszej pracy było to 6 godzin, a potem zostałem freelancerem i od kilku lat pracuję zgodnie ze swoją biologią 4-5 godzin na pełnym skupieniu. Nie wyobrażam sobie efektywnej pracy przez więcej godzin w ciągu dnia. To podłe życie. Chyba że na etacie chodzi o to, że te 2-3 godziny to pogaduszki, symulowanie pracy i kawusia.

 • Jerzy Jerzy 2022-04-22 09:14:51

  W Polsce najlepiej sprawdziłby się tydzień pracy zaczynający się w piątek po godz. 17 a kończący się w poniedziałek o 9 rano. Polacy jak przystało na katolicki naród nienawidzą pracy która jest skutkiem grzechu pierworodnego i wygnania z raju gdzie podobno człowiek miał wszystko i nic nie musiał robić Protestanci mieli hasło modlitwa przez pracę t.j. im lepiej pracujesz tym lepiej się mówisz. Efekty są znane.

  • Nieuku 2022-08-30 13:58:17

   Jednym z najslynniejszych katolickich zawołań jest „ora et labora”, czyli „módl się i pracuj”, więc Twój komentarz jest jak kulą w płot.

 • Kto żyje w Polsce... 2022-04-21 14:12:44

  Ten wie że to nie przejdzie. Ludzie są tu tanią siłą roboczą, która ta jest bardzo, ale to bardzo nieszanowana przez inne szefostwa niżeli w innych krajach wysoce rozwiniętych. Prosty przykład: Chiny. W Chinach owszem pracuje się 12h, ale ustawowo pracują 44h jak w Polsce z tym że Chińczycy zaczynają pracę później (często o 9:00 a kończą o 17 bądź 21), dodatkowo chińczyk ma 40 minut przerwy na lunch i dodatkowo drzemka 15 minutowa co łącznie daje 55 minut czasu przerwy wpisane w kodeks pracy i ma za to płacone. Co się dzieje w Polsce? Przerwa 15 minut, Pracodawca może zmuszać do nadgodzin bo na to mu kodeks pracy pozwala, praca powyżej 48h tygodniowo (U chińczyka tylko 44h). Oczywiście jest nagonka i propaganda, że Chińczycy to trzeci świat i że to chińczyk pracuje dużo, ale patrząc na Polskę a Chiny to zdecydowanie lepiej pracować w Chinach.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA