PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracują 6 godzin, a pensje są jak za 8. Efekty zaskakują

Rozmawiamy z Łukaszem Szymulą, country managerem Poland & CEE w Tradedoublerze. Firma przeszła na krótszy czas pracy bez zmniejszenia wynagrodzenia. - 6-godzinny czas pracy to nieustanny proces, zmiana, szukanie najlepszych rozwiązań. Ale przede wszystkim to proces, którym powinni zarządzać sami pracownicy. Cała wiedza, jak zespół ma pracować efektywniej (mniej, ale przy tych samych wynikach), jest zgromadzona w zespole - mówi nasz rozmówca.

Pracują 6 godzin, a pensje są jak za 8. Efekty zaskakują
Łukasz Szymula, country manager Poland & CEE w Tradedoubler (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Idea pomysłu polegała na codziennym zwiększeniu czasu prywatnego, a także na dbaniu o codzienne uzupełnianie energii dobowej pracowników.
  • Główne założenie projektu było oczywiste dla mnie – nie zmniejszamy wynagrodzenia. Wszystkie benefity, które pracownicy mieli, zostały utrzymane - podkreśla Łukasz Szymula.
  • Pod koniec listopada 2020 roku realizowaliśmy coroczne badania zaangażowania pracowników IC Potential. Wyniki są niezwykłe – daleko (in plus) odbiegające od średnich wyników europejskich i globalnych - dodaje.

Zdecydował się pan skrócić czas pracy w polskim oddziale Tradedoubler (sieci marketingu afiliacyjnego w Polsce i CEE). Zamiast ośmiu godzin pracujecie sześć. Skąd taka decyzja?

Łukasz Szymula, country manager Poland & CEE w Tradedoubler: - Od kilku lat wdrażamy w naszym zespole program Zaangażowanie 3.0. Jest to szereg działań, inicjatyw i rozwiązań, mających na celu świadome kształtowanie i budowanie naszego zaangażowania. Z uwagi na fakt, że większość naszych działań realizujemy w modelu evidence based (jako część naszej kultury performance marketingu) miałem dostęp do wielu danych pokazujących, jak rozwija się poziom motywacji i zaangażowania. Mogłem również stwierdzić, że zarządzam wspaniałym zespołem, wysokiej klasy ekspertów o bardzo wysokim zaangażowaniu. Dało mi to perspektywę i rozumienie, że z takim zespołem możemy wdrażać innowacyjne rozwiązania i pomysły.

W pewnym momencie projektu Zaangażowanie 3.0 zacząłem badać i sprawdzać, jakie rzeczywiste potrzeby mają pracownicy i jakich benefitów potrzebują. Wspierając się różnymi dostępnymi badaniami oraz realizując własne zauważyłem, że jest jeden zawsze w czołówce – potrzeba więcej wolnego czasu. Uznałem, że jako zespół i organizacja jesteśmy gotowi do tak dużej zmiany, jaką jest skrócenie czasu pracy do 6 godzin dziennie.

Dlaczego wybrał pan taki model? Co sprawiło, że wdrożył pan 6-godzinny dzień pracy, a nie przykładowo 4-dniowy tydzień pracy?

- Było kilka głównych argumentów przemawiających nad takim rozwiązaniem. Dzięki temu modelowi możemy zachować ciągłość pracy i świadczonych usług dla klientów. Możemy również zsynchronizować naszą pracę z pracą innych zespołów Tradedouble w innych krajach, z klientami, partnerami biznesowymi czy również ze sposobem funkcjonowania naszych rodzin, partnerów i znajomych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracują 6 godzin, a pensje są jak za 8. Efekty zaskakują

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA