-
- •6 cze 2022 0:01
Na początku 2020 roku, jeszcze przed pandemią, jako firma przewidywaliśmy, że praca zdalna, współdzielenie biurek zaczną funkcjonować. Zakładaliśmy jednak, że będzie to rok 2030 – mówi Jakub Zieliński, head of workplace strategy w JLL, międzynarodowej firmie doradczej działającej na rynku nieruchomości komercyjnych. Pandemia przyspieszyła wiele procesów, w tym zrewolucjonizowała modele pracy. Zyskuje hybryda, na popularności (przede wszystkim w ocenie pracowników) traci praca biurowa. Biur nie zamkniemy, musimy je jednak zmienić. W jaki sposób?

- Pandemia wywróciła dotychczasowe modele pracy do góry nogami. W 2022 roku to praca hybrydowa jest modelem najbardziej pożądanym przez pracowników.
- Stworzenie nowych modeli pracy w danej firmie nie powinno odbywać się bez udziału pracowników. - To jest najważniejsze. Nie możemy przygotowywać niespodzianek dla pracowników, nie możemy robić im prezentów, bo mogą się one okazać nietrafione - mówi Jakub Zieliński.
- Temat przyszłości biur po pandemii COVID-19 omówiony został w szeregach raportów, rozmów z architektami czy projektantami wnętrz. W każdej wypowiedzi pojawiają się słowa elastyczność, wielofunkcyjność, modułowość i bezpieczeństwo.
Ze zrealizowanego na początku marca 2022 roku badania Pracuj.pl wynika, że blisko 60 proc. polskich pracowników chce pracować hybrydowo. Coś, co jeszcze dwa lata przed badaniem było trudne do wyobrażenia, stało się faktem. Praca zdalna do marca 2020 roku była benefitem, i to dalekim od współczesnych wyobrażeń.
Zobacz: Polscy pracownicy wybrali poniedziałek. Oto czym sobie zasłużył
Pandemia, początkowe przymusowe zamknięcie w domach i kolejne fale epidemii sprawiły, że pracownicy bardzo się polubili z pracą zdalną. Do tego stopnia, że jej możliwość w wielu przypadkach decyduje o pozostaniu w danej firmie.
– Na początku 2020 roku, czyli jeszcze przed pandemią, jako firma przewidywaliśmy, że praca zdalna, współdzielenie biurek zaczną funkcjonować w naszym kraju. Zakładaliśmy jednak, że będzie to rok 2030. Okazało się, że czasu na wprowadzenie zmian mamy zdecydowanie mniej – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Jakub Zieliński, head od workplace strategy w JLL.
Pandemia wywróciła dotychczasowe modele pracy do góry nogami. W 2022 roku to praca hybrydowa jest modelem najbardziej pożądanym przez pracowników. Pracodawcy dostrzegają potrzebę zmian, decydują się na dzielenie tygodnia pracy na pracę stacjonarną i zdalną. Jednak stworzenie nowych modeli pracy w danej firmie nie powinno odbywać się bez udziału pracowników.


KOMENTARZE (5)