Pracowników IT można skusić funkcjonalnym biurem

Konkurencja o specjalistów IT wymusiła na pracodawcach stałe wzbogacanie ofert pracy o różnego typu gratyfikacje i benefity pozapłacowe. Coraz częściej oferują oni niebanalny wygląd, doskonałą lokalizację i funkcjonalność biura.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracowników IT można skusić funkcjonalnym biurem

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

25 lis 2015 10:23


W środowisku IT, silniej niż w innych branżach, działa zasada „podaj dalej”, czyli rozprzestrzenianie się pozytywnych lub negatywnych informacji o atmosferze i warunkach pracy w danej firmie. Zwłaszcza, że jak wynika z Kelly Global Workforce Index, specjaliści IT bardziej niż pracownicy innych branż, cenią środowisko pracy (66 vs. 57 proc.) i dostęp do najnowszego wyposażenia w biurze (63 vs. 46 proc.).

Dlatego coraz więcej spółek z tego sektora decyduje się na nowe aranżacje w przestrzeniach biurowych, traktując je jako długoletnie inwestycje w obszar HR, a nie jako koszt.

Rotacja pracowników

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że do 2020 roku w branży IT w krajach Unii będzie aż 825 tys. nieobsadzonych stanowisk. Według analiz firmy doradztwa HR Sedlak&Sedlak w Polsce już teraz brakuje 50 tys. specjalistów z tego sektora.

Dlatego firmy informatyczne mocno rywalizują o pracownika, a nawet najlepsze pozapłacowe benefity mogą nie zrekompensować mało atrakcyjnego biura, położonego w centrum miasta.

Walka trwa nie tylko na etapie rekrutacji, lecz także utrzymania kadr. Odpowiednia aranżacja przestrzeni i zapewnienie wygodnych stanowisk może pomóc zmniejszyć rotację. Jak dowiodły badania Deloitte i Charles’a Lockwooda, przeprowadzka do bardziej nowoczesnego biura skutkowała obniżeniem poziomu rotacji w zespole u ponad 80 proc. pracodawców.

Zwłaszcza, że jak pokazują analizy, informatycy bardziej niż przedstawiciele innych branż cenią sobie dobrze wyposażone biuro, zarówno pod względem technologicznym, ale i elastycznych rozwiązań w przestrzeni biurowej dających szerokie możliwości współpracy z innymi.

Efektywność

Liczy się także podniesienie efektywności pracy. Jak wynika z raportu brytyjskiej firmy doradczo-budowlanej Terrapin, każde podniesienie efektywności pracy o zaledwie 1 proc. w organizacji liczącej 100 osób przynosi oszczędności odpowiadającej kwocie 600 tys. zł rocznie. Jak podkreślają specjaliści IT, nawet chwilowe rozproszenie podczas realizowanego zadania powoduje, że powrót do niego może potrwać ok. 45 minut.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.