PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownik zginął w silosie o wysokości 9 pięter. Są zarzuty dla dyrektora

  • Autor: PAP/JP
  • 28 lip 2021 14:31

Zarzut umyślnego narażenia życia pracownika, który został przysypany kilkumetrową warstwą otrębów w wysokim silosie, usłyszał dyrektor firmy - poinformowała w środę Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Podejrzany nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów.

Pracownik zginął w silosie o wysokości 9 pięter. Są zarzuty dla dyrektora
W czerwcu 2020 roku podczas usuwania otrębów ze ścian silosu doszło najprawdopodobniej do oderwania się jednej z warstw i przysypania nimi pracownika (fot. ilustracyjne, Pixabay)
REKLAMA
  • W czerwcu 2020 roku podczas usuwania otrębów ze ścian silosu doszło najprawdopodobniej do oderwania się jednej z warstw i przysypania nimi pracownika.
  • Akcja ratownicza trwała dwie doby; mimo że ciało mężczyzny udało się odnaleźć w dniu wypadku wieczorem, to zwłoki wydobyto dopiero dwa dni później.
  • Okoliczności wypadku badała Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Jak poinformował w środę jej szef prokurator Wojciech Zalesko, zarzuty usłyszał podejrzany w sprawie dyrektor firmy.

Chodzi o wydarzenia z czerwca 2020 roku. Na terenie jednej z firm - jak podawali wtedy ratownicy - w betonowym silosie o wysokości około dziewięciu pięter, prowadzone były prace polegające na usuwaniu zbrylonych, zbitych warstw otrębów, które zawisły na dużej wysokości. Aby to zrobić, pracownicy wchodzą do środka od góry (tylko stamtąd jest dostęp) i pracują zawieszeni na linach. W czasie tych prac doszło najprawdopodobniej do oderwania się takiej warstwy otrębów od którejś ze ścian silosu i przysypania nimi pracownika.

Akcja ratownicza trwała dwie doby; mimo że ciało mężczyzny udało się odnaleźć w dniu wypadku wieczorem, to zwłoki wydobyto dopiero dwa dni później. Straż pożarna informowała wtedy, że ciało mężczyzny znajdowało się w wąskim leju między zbitą i twardą warstwą otrębów, dlatego było trzeba najpierw usunąć zbitą masę i dopiero wtedy było możliwe podniesienie do góry i wydobycie ciała mężczyzny. W sumie z silosu wydobyto 20 ton otrębów, by dotrzeć i wydobyć ciało.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Okoliczności wypadku badała Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Jak poinformował w środę jej szef prokurator Wojciech Zalesko, zarzuty usłyszał podejrzany w sprawie dyrektor firmy.

"Będąc dyrektorem tejże firmy, na terenie której wykonywane były te czynności i z tego tytułu będąc odpowiedzialnym m.in. za bezpieczeństwo i higienę osób pracujących na terenie zakładu umyślnie naraził na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego" - powiedział Zalesko. Wymienił, że podejrzany nie zapewnił pokrzywdzonemu, który wykonywał prace wewnątrz silosu, pomostu, na którym mógł stanąć, nie zapewnił wyłączenia urządzenia odbiorczego, oświetlenia wewnątrz silosu, a także dopuścił się innych zaniedbań, które spowodowały wypadek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownik zginął w silosie o wysokości 9 pięter. Są zarzuty dla dyrektora

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jan 2021-07-29 01:36:18

    W tym kraju dyrektorom nic nie grozi.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA