-
- •10 sie 2021 19:00
80 proc. pracodawców uważa, że powinni wiedzieć, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 - wynika z badania zleconego przez Konfederację Lewiatan. Przedsiębiorcy chcą także dostępu do informacji, kto konkretnie został zaszczepiony.

Z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator wynika, że 68 proc. pracodawców spodziewa się jesienią twardego lockdownu. Także 68 proc. nie wierzy, że ograniczenia, które prawdopodobnie pojawią się jesienią nie zagrożą działaniu firm.
Zdecydowana większość przedsiębiorców (80 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji, ilu pracowników jego firmy zostało zaczepionych. 20 proc. pracodawców jest temu przeciwna.
O tym, ilu pracowników zostało zaszczepionych chce wiedzieć 85 proc. firm średnich, 79 proc. małych oraz 70 proc. dużych.
Także zdecydowana większość przedsiębiorców (80 proc. ) zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji, którzy konkretnie pracownicy są zaszczepieni. 20 proc. nie chce mieć takiej wiedzy.
O tym, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni, chce być poinformowane 84 proc. firm średnich, 78 proc. małych i 72 proc. dużych.
W tym kontekście warto przytoczyć wyniki sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", z których wynika, że ponad 60 proc. Polaków chce, by pracodawca miał prawo sprawdzenia, czy jego pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19. Możliwości wglądu w informacje o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 zdecydowanie nie chce dawać pracodawcy 25,1 proc. badanych. Opcję "raczej nie" wybrało 9,3 proc. Jednoznacznego zdania w tej sprawie nie ma 4,5 proc. uczestników badania.
"Jak wygląda poparcie dla tego pomysłu w poszczególnych grupach wiekowych? W przedziale wiekowym 18-29 wynosi zaledwie 36 proc., a wśród osób między 40. a 49. rokiem życia już 49 proc. W grupie osób najstarszych (po 70. roku życia) jest już niemal 90 proc. zwolenników tego rozwiązania" - czytamy w sondażu.



KOMENTARZE (3)