PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownik słabym ogniwem cyberbezpieczeństwa firmy

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 4 lis 2019 12:00

Wedle analizy Hacked Off! to pracownicy są newralgicznym punktem sieci bezpieczeństwa cyfrowego przedsiębiorstw. Wśród innych elementów powodujących zagrożenie znalazły się także: złośliwe oprogramowanie, luki i błędy w samych stosowanych programach.

Pracownik słabym ogniwem cyberbezpieczeństwa firmy
Adobe Stock
REKLAMA

Analizę Hacked Off! przeprowadza od kilku lat firma z sektora cybersec Bitdefender. Właśnie podała najnowsze wyniki swojego badania. W 2019 r. 20 proc. zarejestrowanych naruszeń bezpieczeństwa w sieci było wynikiem zaniedbań pracowników. To spadek tego wskazania względem 2018 r. o 1 punkt procentowy. Tym samym wskazanie wróciło do wartości z 2017 r. Nadal jednak jest dość wysokie.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo dużych firm powinna wspierać sztuczna inteligencja?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Termin „zaniedbanie pracownika” obejmuje kilka metod ataku, w tym ataki typu phishing i złośliwe oprogramowanie przeprowadzane z wiadomości e-mail lub niezabezpieczonych urządzeń. Bez względu na rodzaj ataku najskuteczniejszą techniką ograniczania ryzyka, jaką mogą zastosować firmy, jest przeszkolenie pracowników w zakresie cyberświadomości. Przez to pojęcie rozumie się podstawową wiedzę o systemie informatycznym firmy. Pozwala ona zredukować działania pracownika, które tworzą okazję do wycieku danych lub przestępstwa.

Obok błędów człowieka częstym powodem zagrożeń bezpieczeństwa w sieci były awarie oprogramowania. (fot. materiały prasowe)
Obok błędów człowieka częstym powodem zagrożeń bezpieczeństwa w sieci były awarie oprogramowania. (fot. materiały prasowe)

Złośliwe oprogramowanie jest drugą najczęstszą przyczyną naruszeń bezpieczeństwa, obejmującą 17 proc. wszystkich incydentów zarejestrowanych w 2019 r. W rzeczywistości spadło od 2017 r., kiedy złośliwe oprogramowanie było odpowiedzialne za 19 proc. naruszeń.

Trzecie miejsce zajmuje awaria oprogramowania, powodując 17 proc. naruszeń zgłoszonych w 2019 r. Liczba ta pozostała prawie taka sama w ciągu ostatnich trzech lat, co może oznaczać, że firmy tak naprawdę nie zmieniły swoich zasad, aby upewnić się, że oprogramowanie jest aktualizowana lub regularnie kontrolowana.

Pozostałe naruszenia w 2019 r. były spowodowane złośliwością stron trzecich, pochodzącą od MSP (dostawców usług zarządzanych), awarią sprzętu i zaniedbaniami stron trzecich (również od MSP).

Według Hacked Off! 15 proc. naruszeń w 2019 r. zostało przechwyconych po zidentyfikowaniu podejrzanego zachowania sieci, na podstawie analiz bezpieczeństwa. Inne metody stosowane do wykrywania naruszeń obejmują podejrzane działania oparte na odpowiedziach zapory ogniowej, uszkodzenie systemów danych, zakłócenia infrastruktury biznesowej, zewnętrzne audyty bezpieczeństwa i kilka innych.

Badanie Hacked Off! oparto o opinie ponad 6000 profesjonalistów z branży infosec z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Nowej Zelandii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik słabym ogniwem cyberbezpieczeństwa firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA