Pracownik po czterdziestce - wykorzystaj jego moc

Zastanawiasz się jak wykorzystać potencjał pracowników w różnym wieku? Zajrzyj na www.dialoggeneracji.pl. Dowiesz się m.in. jak zarządzać pracownikami w wieku 40-49 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownik po czterdziestce - wykorzystaj jego moc

PODZIEL SIĘ


Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę AMR Koliber

14 wrz 2015 8:34


Wiek 40-49 lat to etap integracji tożsamości. Przekroczenie 40 roku życia jest dla wielu z nas bardzo ważne, bo oznacza moment przełomowy i symboliczny. Jest to piękny czas - apogeum twórczych, energetycznych i intelektualnych możliwości.

W wieku 40-49 lat wykorzystujemy swoje skumulowane doświadczenie zawodowe, łączymy wiedzę teoretyczną i praktyczną. Obejmujemy stanowiska o charakterze strategicznym. Zmniejsza się u nas częstotliwość zmiany miejsca pracy. Wielu z nas może traktować ten czas jako najlepszy okres w swoim życiu, szczyt kariery zawodowej.

Możemy mieć poczucie, że jesteśmy w odpowiednim miejscu i czasie, odczuwać ogromną satysfakcję z pracy. Potrafimy bronić własne zdanie. Pojawia się refleksja nad sobą, docenienie odniesionych sukcesów, uniezależnienie się od wpływu otoczenia. Ważne staje się zaangażowanie społeczne, samodzielność oraz bezpieczeństwo.

To czas usamodzielniania się dzieci i przez to uwaga może ponownie przenieść się na pracę. Bycie czterdziestolatkiem to także okres konfrontacji rzeczywistości z naszymi wcześniejszymi marzeniami. Jest to czas podsumowań, zadawania sobie pytań, analizowania, dlaczego pewnych rzeczy nie udało się nam osiągnąć. Możemy przechodzić kryzys i starać się wykorzystać ostatnią szansę na zdobycie lepszej pozycji zawodowej. Dlatego możemy spontanicznie podejmować decyzję o zmianie, myśląc jak nie teraz, to kiedy?

Zalety:

  • Samodzielność i doświadczenie
  • Wiedza teoretyczna i praktyczna
  • Wiara we własne możliwości
  • Kontakty biznesowe
  • Większa akceptacja siebie i innych
  • Chęć do pracy, udowodnienia swojej wartości

Wady:

  • Walka o władzę i wpływy
  • Tendencja do traktowania młodszych pracowników jak konkurencji lub z pobłażliwością
  • Spontaniczne podejmowanie decyzji o zmianie
  • Przekonanie o swojej większej wartości

Szukasz inspiracji? Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na bezpłatny portal rozwojowy www.dialoggeneracji.pl zawierający kompleksową wiedzę na temat zarządzania wiekiem, pokoleniami w miejscu pracy. Znajdziesz na nim artykuły, filmy z ekspertami, narzędzia HR, raporty, ścieżkę zarządzania międzygeneracyjnego w organizacji. Zarejestruj się już dziś i rozsmakuj się w wiedzy. Zapraszamy!

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.