Pracownik nie lubi swojej pracy. Trzeba go zwolnić?

• Ponad połowa (58 proc.) zatrudnionych Polaków nie lubi swojej pracy.
• Odbija się to na wynikach finansowych firm.
• Niezadowoleni pracownicy nie są wydajni ani kreatywni.
• Zwolnienie to w takiej sytuacji jedyne rozwiązanie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownik nie lubi swojej pracy. Trzeba go zwolnić?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

21 wrz 2016 7:31


- Pracowników nielubiących pracy łatwo rozpoznać po rezultatach realizowanych zadań. Alarmujące bywa też zachowanie. Osoby będące typem samotnika, niebiorące udziału w życiu firmy i doprowadzające do konfliktów prawdopodobnie są mniej zmotywowane niż reszta załogi – mówi Justyna Piesiewicz, założyciel i prezes zarządu firmy IACL.

W takiej sytuacji dobrze zacząć od rozmowy. Może się okazać, że prostymi sposobami przywrócimy zatrudnionemu chęć do działania.

Czytaj też: Nie lubisz swojej pracy? Zmień ją na taką którą pokochasz

Co trzecia osoba czuje, że nie rozwija się w firmie. W tym przypadku rozwiązaniem może być pakiet interesujących szkoleń lub awans. Zdarza się również, że stanowisko jest niedopasowane do pracownika. Warto wtedy, by dział HR poszukał takiego stanowiska, na którym sprawdzi się on dużo lepiej. Problemem bywa też nieadekwatne wynagrodzenie i źle dopasowany system motywacyjny.

Wiele z tych sytuacji da się rozwiązać w sposób satysfakcjonujący obie strony. Dzięki przełamaniu rutyny, w którą wpadł pracownik, firma może go zatrzymać i zaoszczędzić na rekrutacji oraz wdrażaniu nowego. Pożegnanie z przedsiębiorstwem nie jest więc koniecznością, choć dla 48 proc. pracowników taka opcja jest kusząca i chcieliby oni zmienić miejsce zatrudnienia. Nic dziwnego, wejście w nowe środowisko to jeden z bodźców najbardziej stymulujących do działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Badacz 2016-09-21 08:44:52

Analizowałem kiedyś badanie satysfakcji pracowników dla pewnej firmy. Pytanie było: dlaczego część pracowników mówi, że lubi swoją pracę, poleca produkty znajomym, chwali w portalach społecznościowych, a większość wręcz przeciwnie. Szefowie firmy nie mogli tego zrozumieć. Natomiast wszystko stało się jasne po zestawieniu odpowiedzi z zarobkami... Pierwsza grupa zarobki > 10.000 zł. Druga grupa w 80% zarobki poniżej 5.000 zł.