PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pracownicze Plany Kapitałowe - rozwiązanie na miarę naszych możliwości

- Bez zwiększenia składki emerytalnej nie powiększymy emerytury. Ta składka powinna rosnąć wraz ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa, powinno się to dziać kosztem obciążeń podatkowych – powiedział Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Banku Śląskiego SA. Z badania ING wynika, że Polacy mimo deklaracji nie oszczędzają na emeryturę. Przeciętne oszczędności klientów banku w momencie przechodzenia na emeryturę to zaledwie 13 000 zł. A to i tak więcej niż średnia dla całego kraju. Powód? Zachęty do oszczędzania niewiele dają, gdy nie mamy na to pieniędzy. Remedium na tę sytuację mają być Pracownicze Plany Kapitałowe, które właśnie rozpoczynają funkcjonowanie. Czy pracownicy zechcą z nich skorzystać?

Pracownicze Plany Kapitałowe - rozwiązanie na miarę naszych możliwości
Spokojne życie to niekoniecznie godne życie. Pracownicze Plany Kapitałowe mogą to zmienić (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Polacy nie oszczędzają na emeryturę, chociaż wiedzą, że za kilka lat stopa zastąpienia będzie dużo niższa niż obecna. 
 • PPK to dobry sposób, by zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę, natomiast dla pracodawców może być dobrym sposobem na wzrost konkurencyjności poprzez zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia.
 • Ustawowe zagwarantowanie nienaruszalności pieniędzy zgromadzonych na PPK jest rozwiązaniem, które buduje zaufanie do systemu.
 • Panel pt. "Pracownicze Plany Kapitałowe" odbył się na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym.

- Skłonność do oszczędzania jest w Polsce niższa niż wynikałoby to z wysokości dochodów. Jest ona niższa od występującej u naszych sąsiadów – mówił Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Bank Śląski SA, prezentując wyniki badania, które bank przeprowadził wśród swoich klientów w 14 krajach. Jednocześnie należymy do narodów najbardziej zmartwionych tym, że nie będziemy mieli pieniędzy na emeryturze. Mamy świadomość tego, że stopa zastąpienia będzie niższa od obecnej, wynoszącej 60 proc. Na pytanie o to, jak zamierzamy wypełnić tę lukę, 60 proc. z nas deklaruje, że będzie oszczędzało, a 50 proc., że będzie dłużej pracowało.

– Niestety stan faktyczny jest zupełnie odmienny: – gros oszczędności to oszczędności obowiązkowe – ZUS, OFE, natomiast w stopniu minimalnym są to środki w PPE, IKE czy IKZE. – Około połowa Polaków w momencie przechodzenia na emeryturę ma tylko 13 tys. zł, a trzeba pamiętać, że badani byli klienci banku. Dlatego ważne jest to, jak zachęcić Polaków do oszczędzania i kto powinien wziąć na barki ciężar tego zachęcania – czy państwo, czy pracodawca. Stawiam tezę, że rozwiązaniem jest wzrost obowiązkowej składki emerytalnej – powiedział Rafał Benecki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dlaczego? Bo społeczeństwo, które nie jest majętne – a system emerytalny niepewny – bardzo ciężko jest przekonać do oszczędzania.

Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Bank Śląski SA
Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Bank Śląski SA
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Pracownicze Plany Kapitałowe - rozwiązanie na miarę naszych możliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • nela 2019-06-10 22:35:07

  A oc może być złego w odkładaniu dodatkowych pieniędzy? To ani jakaś ogromna suma bo góra 4% A prawie drugie tyle płaci pracodawca i raz w roku państwo. Tylko trzeba systematycznie to robić przez ponad 20 lat. Aby mieć coś więcej to trzeba oszczędzać i tyle,prosta sprawa.

 • Mauryta 2019-06-10 00:52:40

  PPk to rozwiązanie jakie od lat funkcjonuje w innych krajach i ludziom sie podoba.więc myślę ze u nas również sie przyjmie,tylko potrzebny jest czas. Dajmy go sobie a zrozumiemy że to nic strasznego,Wręcz przeciwnie.

 • kleon 2019-06-06 19:15:20

  PPK raczej nie jest niczym złym i w nic nas nie wpędzi.Jedyne co to może pomóc na przyszłe lata,że będziemy mieć więcej pieniędzy. Może nie jakieś kokosy ale przez 30 lat pracy z pewnością uzbiera się pewna suma. więc jak najbardziej warto.

 • iza 2019-06-06 11:13:21

  Co jakiś czas czytam o tym ppk, że tylko chcą nas oszukać. Tylko trzeba się naprawdę zastanowić czy chcemy sami odkładać, czy z pomocą państwa i pracodawcy. Po różnych przemyśleniach ta druga opcja okazuje się najbardziej opłacalna. Bo jednak te dodatkowe pieniądze (a spora suma wyjdzie) są takim magnesem, przynajmniej dla mnie.

 • Renata 2019-06-05 19:35:31

  Jestesmy w tej chwili na takim etapie jesli chodzi o polskie emerytury że jesli pojawia sie cokolwiek nowego to trzeba sie grubo zastanowic nim ktokolwiek zdecyduje sie wycofac. Stawki emerytur sa przesmiewcze. A PPK moze nie podniesie statusu emeryta do rangi bogacza, ale na pewno pozwoli mu kupic chociazby leki co miesiac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA