×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy zdalni o sobie – efektywni, ale samotni

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 27 paź 2020 12:00

Pracownicy odnaleźli się w pracy zdalnej. Dobrze oceniają swoją efektywność i jakość pracy, ale...  tęsknią do współpracowników. Dostrzegają przy tym wyzwania i braki wiążące się z wykonywaniem pracy poza siedzibą firmy. To wnioski z raportu  „Zaangażowanie w czasie pandemii. Wpływ Covid-19 i zdalnego trybu pracy na efektywność polskich firm”, stworzonego przez MC2 Innovations, we współpracy z Hays Poland i partnerem merytorycznym, Uniwersytetem SWPS.

Pracownicy zdalni o sobie – efektywni, ale samotni
Niemal co drugi uczestnik badania ocenił efektywność swojej pracy zdalnej bardzo wysoko. (Fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Wyniki badania przeprowadzonego przez MC2 Innovations malują optymistyczny obraz efektywności pracy zdalnej. Pracownicy wysoko oceniają swoją efektywność i produktywność podczas pracy z domu.
  • Główna obawa dotyczy przedłużającego się braku bezpośredniego kontaktu między pracownikami oraz tego, jak przekłada się to na ich zaangażowanie i poczucie przynależności.
  • Przedłużająca się praca zdalna to wyzwanie także dla menedżerów. Chodzi nie tylko o skuteczne zarządzanie rozproszonym zespołem, ale i wsparcie pracowników, którzy gorzej radzą sobie w modelu home office.

Praca zdalna w okresie pandemii z dnia na dzień stała się codziennością dla rzeszy pracowników. W obliczu zagrożenia epidemicznego wiele firm podejmowało decyzję o umożliwieniu swoim zespołom wykonywania obowiązków zawodowych z domu.

Nierzadko taki krok wymagał dodatkowych inwestycji, a także szybkiego stworzenia zasad regulujących funkcjonowanie biznesu w cyfrowej rzeczywistości. Dla wielu organizacji praca zdalna nie była zupełną nowością, lecz zaobserwowaną w roku 2020 skalę jej zastosowania z całą pewnością można określić jako bezprecedensową.

Z danych GUS wynika, że pandemia bardzo mocno wpłynęła na miejsce wykonywania przez nas pracy. W II kwartale 2020 roku liczba osób zwykle wykonujących swoją pracę w domu wyniosła 2124 tys. (co stanowiło 13,1 proc. wszystkich pracujących) i podwoiła się w stosunku do I kwartału 2020 r. (wzrost o 1077 tys. osób), jak i do analogicznego okresu poprzedniego roku (wzrost o 1262 tys. osób).

W tej grupie z II kwartału 2020 r. 1539 tys. osób (tj. 72,5 proc.) pracowało w domu z powodu sytuacji związanej z pandemią COVID-19 (spośród nich 1493 tys. osób wykonywało swoje obowiązki zawodowe w formie pracy zdalnej).

– Początkowo firmy i szefowie zespołów stanęli przed wyzwaniem zapewnienia pracownikom narzędzi oraz zasobów niezbędnych do kontynuowania pracy z domu. Jednak wraz z przedłużającym się okresem pracy zdalnej pojawiły się inne trudności i pytania. Firmy zaczęły poświęcać uwagę zagadnieniu skuteczności zarządzania zespołami na odległość, a także efektywności i zaangażowaniu zatrudnionych, którzy w realiach pandemii utrzymują kontakt ze współpracownikami i przełożonym wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji cyfrowej – komentuje Agnieszka Pietrasik, executive director w Hays Poland.

Entuzjazm w izolacji?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy zdalni o sobie – efektywni, ale samotni
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA