PARTNERZY PORTALU

Pracownicy wracają do biur. W domu pracujemy mniej efektywnie

  • Autor: PAP/RAF
  • 26 cze 2021 10:24

Coraz więcej Europejczyków, którzy z powodu pandemii pracowali zdalnie wraca do biur. Upowszechnia się model pracy hybrydowej - kilka dni w domu, kilka dni w biurze. W Niemczech, Belgii i Francji rozluźniane są wymogi pracy zdalnej. Badania pokazują z kolei, że w domu pracujemy dłużej, ale mniej efektywnie.

Pracownicy wracają do biur. W domu pracujemy mniej efektywnie
Podczas pandemii liczba przepracowanych godzin była większa o 30 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Wielkiej Brytanii rząd nadal zaleca, by każdy kto może pracował z domu.
  • Władze Niemiec ogłosiły w zeszłym tygodniu, że po 30 czerwca nie będzie przedłużony obowiązek pracy zdalnej.
  • We Włoszech nadal około jedna trzecia zatrudnionych - ponad 7 mln osób - pracuje zdalnie.

Pierwsze badania nad efektywnością pracy zdalnej pokazywały, że nie zmniejsza ona produktywności pracowników - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Czasopismo przytacza jednak wyniki obszernych badań przeprowadzonych na ponad 10 tys. pracownikach jednej z firm z branży technologicznej, z których wynika, że w domach pracujemy dłużej, ale mniej efektywnie, a dodatkowy czas zajmują nam wirtualne zebrania i telefony.

Analiza opierała się na zapisach oprogramowania, które śledziło ruch na komputerach pracowników, to z jakich aplikacji i stron korzystali oraz to, czy używali myszki czy klawiatury. Wyniki pokazały, że podczas pandemii liczba przepracowanych godzin była większa o 30 proc., ale zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zauważyli, że nie przełożyło się to na większą produktywność. Efektywność - mierzona jako stosunek wyniku pracy do poświęconego jej czasu - spadła.

Z badania wynika, że pracownicy w domach mniej czasu niż w biurach spędzali na rzeczywistym wykonywaniu swoich zadań, a dodatkowe godziny zajmowały im wirtualne spotkania i rozmowy telefoniczne. Dodano, że ze względu na specyfikę pracy w badanej firmie, w której zespoły specjalistów pracują nad oprogramowaniem i jego wdrażaniem, nie można uogólniać wyników analizy na każdy rodzaj pracy zdalnej.

W Wielkiej Brytanii rząd nadal zaleca, by każdy kto może pracował z domu. Ta rekomendacja miała przestać obowiązywać i zostać zastąpiona zachęcaniem do pełnego powrotu do pracy wraz z całkowitym zniesieniem wszystkich związanych z epidemią ograniczeń. W Anglii miało się to stać 21 czerwca, ale brytyjski rząd przesunął zniesienie obostrzeń o cztery tygodnie.

Czytaj też: PIE: osoby pracujące zdalnie częściej odczuwają problemy zdrowotne

Według opublikowanych w maju danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, w zeszłym roku 25,9 proc. badanych pracowało przynajmniej częściowo z domu w ciągu tygodnia przed badaniem, a 36,5 proc. pracowało przynajmniej częściowo z domu w jakimś momencie w 2020 r. W roku 2019 ten odsetek wynosił odpowiednio 12,4 proc. oraz 26,7 proc. Widoczne były też różnice regionalne, najwięcej osób pracował zdalnie w Londynie. Według sondaży, dwie trzecie brytyjskich pracowników, których praca na to pozwala, chciałoby również po pandemii elastycznie dzielić pracę między dom a biuro.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy wracają do biur. W domu pracujemy mniej efektywnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA