PARTNERZY PORTALU

Pracownicy wciąż to robią, a firmy tracą krocie. Kwota zwala z nóg

 • Anna Trojanowska
  AT
 • 8 lip 2021 20:00

W 2020 r. aż 32 proc. skontrolowanych L4 było wykorzystywane w sposób niewłaściwy. Tymczasem firma zatrudniająca 500 osób, przy absencji chorobowej pracowników na poziomie 10 proc., traci miesięcznie łącznie aż 450 tys. zł - wynika z wyliczeń firmy Conperio.

Pracownicy wciąż to robią, a firmy tracą krocie. Kwota zwala z nóg
Aż 32 proc. z 30 tys. skontrolowanych L4 było wykorzystywane w sposób niewłaściwy (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • W 2020 roku osobom ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji.
 • Jak wynika z analizy Conperio, aż 32 proc. z 30 tys. skontrolowanych przez nich L4 było wykorzystywane w sposób niewłaściwy.
 • A koszt fałszywych zwolnień jest ogromny. 150 tys. zł to strata pracodawcy kosztem wynagrodzenia pracowników przebywających na L4, 300 tys. zł to zaś strata w ramach tego, co mogliby oni wyprodukować w tym czasie.

Ostatnie 1,5 roku było bardzo trudnym czasem dla wszystkich, także dla przedsiębiorców. Musieli się oni zmagać nie tylko ze skutkami pandemii, jakimi było m.in. kilkukrotne wygaszanie gospodarki, ale także ze zwiększoną liczbą zwolnień chorobowych wśród swoich pracowników.

- Taka sytuacja w czasie pandemii z całą pewnością spowodowana była obawą przed utratą pracy. Nieobecność spowodowana chorobą chroni bowiem pracownika przed ewentualnym wypowiedzeniem umowy o pracę. To jedna strona medalu, druga ma zupełnie inne podłoże. A mianowicie z rynku płynęły informacje, że pracownicy udawali się na zwolnienia lekarskie na prośbę lub w porozumieniu z pracodawcą, by ograniczyć koszty pracy przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na pracę w niektórych branżach - komentuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.

Czytaj też: Zwolnienia lekarskie w firmach. Przez te błędy pracownicy uciekają na L4

Firma doradcza Conperio, która wykonuje kontrole zwolnień chorobowych, prześwietliła, ile przedsiębiorcy tracą na nieobecnościach podwładnych w zakładach pracy. Dane te okazują się być alarmujące dla właścicieli firm.

Tyle tracą firmy

ZUS podał, że w 2020 roku osobom ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji. Jak wynika z analizy Conperio za 2020 rok, aż 32 proc. z 30 tys. skontrolowanych przez firmę L4 było wykorzystywane w sposób niewłaściwy.

Malwina Stasiewicz, specjalista prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, podkreśla, że z dużą dozą prawdopodobieństwa część pracowników zdecydowała się skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, by ochronić miejsce pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pracownicy wciąż to robią, a firmy tracą krocie. Kwota zwala z nóg

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Robot robotowi oka nie wykole. 2021-07-11 19:24:13

  I dlatego pracodawcy ratują się wprowadzając robotyzację! Robot nie choruje, nie pije, nie rodzi, nie pali, nie potrzebuje pomieszczeń ani urządzeń socjalnych, nie prosi o podwyżkę, nie zdradza tajemnic firmowych i nie kradnie! Czy to mało argumentów przemawiających za powszechną robotyzacją?

 • Mariusz 2021-07-10 19:57:41

  To lekarzy mamy złodziei i oszustów , źle diagnozują a po za tym twierdzą że jak ktoś dłużej przebywa na zwolnieniu lekarskim to samo mu przechodzi plus leki do tego , odciążając tym samym samych siebie , rehabilitantów , ci zaś podłączają pod prąd bo im się masować nie chce a lekarze orzecznicy zaś ozdrawiaja ludzi bez badań tylko to co im człowiek dostarczy na papierze , dziś ludzkie zdrowie i życie to tylko papier którym sobie (...) można podetrzeć

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA