Nastroje na rynku pracy w lutym były lepsze niż miesiąc wcześniej; poprawiły się oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy, wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, a spadł odsetek badanych biorących pod uwagę możliwość utraty pracy - wynika piątkowego sondażu CBOS.
W lutym pracownicy byli w lepszych nastrojach niż przed miesiącem (for. Shutterstock)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
Większość (57,3 proc.) pracujących zarobkowo pozytywnie oceniła aktualną sytuację w swoim zakładzie pracy, przy czym połowa pytanych (50,3 proc.) uznała ją za po prostu dobrą, a 7 proc. za bardzo dobrą. Niespełna co dziesiąty ankietowany określił sytuację w miejscu pracy jako złą (9,6 proc.).
Trzech na dziesięciu (30,5 proc.) respondentów uznało, że sytuacja w ich zakładzie pracy jest "ani dobra, ani zła". 2,5 proc. uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej kwestii.
W porównaniu ze styczniem oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy poprawiły się - o 6 pkt proc. przybyło pracujących, którzy uważają, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra. Jednocześnie mniej osób określiło sytuację w swoim miejscu pracy jako złą oraz "ani dobrą, ani złą" (spadek po 3 pkt proc.).
Wśród pracowników wzrosło poczucie stabilizacji zatrudnienia
W badaniu odnotowano wzrost poczucia stabilizacji, jeżeli chodzi o przyszłą sytuację w zakładach pracy. Od stycznia o 7 pkt proc. (do 64,5 proc.) przybyło uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie ulegnie żadnym zmianom, a nieznacznie ubyło przewidujących jej pogorszenie (spadek o 2 pkt proc. do 14,7 proc.) oraz przekonanych, że w ciągu roku od momentu badania sytuacja się poprawi (spadek o 1 pkt proc., do 14,4 proc.).
W lutym wzrosło też poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia - wyraziło je 77 proc. badanych (wzrost o 7 pkt proc.). Z możliwością utraty pracy liczy się co piąty respondent (spadek o 6 pkt proc.). Jak podkreślił CBOS, ostatnio identyczny rozkład odpowiedzi uzyskano w maju i czerwcu ubiegłego roku.
Minimalnie poprawiła się ocena na lokalnych rynkach pracy
Minimalnie lepsze niż w styczniu są oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Blisko trzy czwarte ankietowanych (72 proc., wzrost o 2 pkt proc.) uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można znaleźć pracę, a 17 proc. (spadek o 3 pkt proc.) wskazuje na większe lub mniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Jak podano, niezmiennie największa grupa badanych twierdzi, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można wprawdzie znaleźć pracę, ale trudno o pracę odpowiednią (obecnie 57 proc. wskazań).
Badanie zrealizowano od 6 do 19 lutego br. na próbie liczącej 982 osoby (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. - CATI i 15,7 proc. - CAWI).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (0)