PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy w dojrzałych cyfrowo organizacjach mają czas na eksperymenty

  • Justyna Koc
    jk
  • 1 sie 2019 14:43

Dyrektorzy i menedżerowie aż 3/4 przedsiębiorstw dojrzałych cyfrowo uważają, że ich organizacje zapewniają wystarczające zasoby na rozwój innowacyjności firmy, podczas gdy podobnie myślą dyrektorzy jedynie z 15 proc. przedsiębiorstw dopiero zaczynających przygodę z transformacją cyfrową.

Pracownicy w dojrzałych cyfrowo organizacjach mają czas na eksperymenty
Jedynie 10 proc. menedżerów z firm na wczesnym etapie transformacji cyfrowej uważa, że w innowacjach tkwi siła ich organizacji. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Dojrzałe cyfrowo organizacje dają pracownikom czas na eksperymentowanie, by sami przekonali się, jakie zmiany będą najlepsze dla ich firmy.
  • Autonomia pracowników i zespołów ma wiele zalet, do których należy m.in. ich większa zwinność, wadą jednak jest utrata kontroli nad nimi.
  • Właśnie dlatego firmy dojrzałe cyfrowo częściej przyjmują strategie wspierające standardy etyczne swoich organizacji.

Po raz ósmy MIT Sloan Management Review i Deloitte przeprowadziły globalne badanie „Accelerating Digital Innovation Inside and Out” na temat wpływu technologii cyfrowej na biznes i zarządzanie. Okazuje się, że jedynie 10 proc. menedżerów z firm na wczesnym etapie transformacji cyfrowej uważa, że w innowacjach tkwi siła ich organizacji. Co ciekawe, takiego zdania jest 36 proc. liderów z przedsiębiorstw rozwijających się cyfrowo i aż 81 proc. respondentów z przedsiębiorstw na zaawansowanym etapie transformacji.

Różnice widać także w tym, ile poszczególne przedsiębiorstwa wydają na innowacje. Aż 74 proc. dyrektorów i menedżerów z firm dojrzałych cyfrowo deklaruje, że ich organizacje przeznaczają na innowacje wystarczające środki, podobnego zdania jest jedynie 39 proc. dyrektorów z firm rozwijających się i tylko 15 proc. liderów z firm na początkowym etapie transformacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Cyfrowo dojrzałe firmy inwestują w bardziej zaawansowane innowacje, niż firmy będące w trakcie procesu transformacji czy dopiero ją rozpoczynające. Można powiedzieć, że kultywują kulturę innowacji. Dojrzałe cyfrowo organizacje dają również swoim pracownikom czas na eksperymentowanie, by sami przekonali się, jakie zmiany będą najlepsze dla ich firmy. Pracownicy przedsiębiorstw najbardziej nastawionych na cyfrowy rozwój mogą na to poświęcić nawet ponad 10 proc. swojego czasu. Te firmy zrozumiały, że ciągłe doskonalenie jest konieczne, by pozostać w czołówce – mówi Jan Michalski, partner, lider Deloitte Digital CE.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy w dojrzałych cyfrowo organizacjach mają czas na eksperymenty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA