Trzy kolejne niedziele kwietnia będą objęte zakazem handlu. Przypadki łamania tego zakazu można będzie zgłaszać na telefony dyżurne do okręgowych oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy. Najbliższa niedziela handlowa wypada 29 kwietnia.

- W najbliższą niedzielę inspektorzy będą dyżurowali przy telefonach w godz. 8-20, a także przeprowadzą kontrole w terenie.
- Łącznie 11 i 18 marca inspektorzy pracy skontrolowali ponad 12 tys. placówek handlowych.
- W związku ze złamaniem zakazu handlu inspektorzy PIP nałożyli 11 i 18 marca 54 mandaty karne, skierowali do sądu 38 wniosków o ukaranie, a w 55 przypadkach sprzedawcy zostali pouczeni.
Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele oraz święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, zakaz handlu nie obowiązuje w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.
Jednak w kwietniu w pierwszą niedzielę przypadała Wielkanoc. Dlatego - zgodnie z ustawą - 31 marca w sobotę poprzedzającą Wielkanoc handel był dozwolony do godz. 14, a w niedzielę - pierwszy dzień Wielkiej Nocy - handel był zakazany.
Państwowa Inspekcja Pracy zarówno w Wielką Sobotę jak i w Wielkanoc w swoich okręgowych oddziałach przyjmowała zgłoszenia dot. łamania zakazu handlu. Rzecznik PIP Danuta Rutkowska poinformowała, że z wstępnych danych inspekcji wynika, iż w te dwa dni do okręgowych oddziałów wpłynęło ok. 300 zgłoszeń z czego większość napłynęła w Wielką Sobotę. Wskazała, że były okręgi, gdzie nie pojawiły się żadne zgłoszenia łamania zakazu handlu (np. Opole).
Rzecznik zaznaczyła, że zgłoszenia przyjęte w okresie wielkanocnym obecnie są weryfikowane przez PIP.
W najbliższą niedzielę inspektorzy będą dyżurowali przy telefonach w godz. 8-20, a także przeprowadzą kontrole w terenie.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. 11 marca był pierwszą niedzielą objętą zakazem handlu. Tego dnia w całej Polsce były prowadzone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy.
Inspektorzy sprawdzili wówczas 7 tys. placówek handlowych, większość z nich była zamknięta. W 2,5 tys. placówek, które były otwarte przeprowadzili kontrole. Na telefony dyżurne w okręgowych inspektoratach pracy wpłynęło 341 zgłoszeń. Najwięcej w Warszawie (93), w Katowicach (56), we Wrocławiu (27), w Gdańsku (25). Najmniej zgłoszeń wpłynęło w Białymstoku (2), w Opolu (4), w Łodzi (6). Ok. jedna czwarta zgłoszeń okazała się zasadna.

KOMENTARZE (0)