×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy na nich narzekają, a to oni najczęściej dostają po głowie

Kierownik (ang. manager) jest określany jako planista, organizator, przywódca, kontroler danej organizacji. Jest politykiem reprezentującym zespół, trenerem motywującym i pomagającym zespołowi rozwinąć skrzydła, strategiem oraz administratorem umożliwiającym zespołowi pracę – taką definicję kierownika znajdziemy w encyklopedii zarządzania. Zadań dużo, odpowiedzialność ogromna. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy zapominamy, że zarządzający zespołem „to też człowiek”, z całkiem sporym bagażem obciążeń.

Pracownicy na nich narzekają, a to oni najczęściej dostają po głowie
17 września obchodzimy Światowy Dzień Kierownika (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • 17 września obchodzimy Światowy Dzień Kierownika.
  • Członkowie zespołu często nie widzą, jak walczymy z zarządem o jak najlepsze warunki pracy dla każdego, jak nie zgadzamy się z narzuconymi decyzjami, których pozytywne skutki dla biznesu byłyby niewspółmierne do wysiłku - wyjaśnia Ula Zalewska. 
  • Z badań wynika, że ponad połowa liderów mówi, że pracuje więcej niż przed pandemią. 40 proc. przyznaje, że odczuwa irytację, złość, frustrację, niepokój, zniechęcenie.

Ula Zalewska jest dziś kierownikiem zespołu ds. kontroli jakości w międzynarodowej firmie konsultingowej. Droga do awansu była w jej przypadku długa, jednak jak podkreśla, dzięki temu łatwiej jest dziś zarządzać zespołem, którego sama była kiedyś częścią.

- Byłam pracownikiem najniższego szczebla i stopniowo zostałam kierownikiem. Myślę, że moja relacja z ludźmi nie zmieniła się znacznie; to nie jest tak, że pewnego dnia tupnęłam nogą i powiedziałam "teraz ja tu rządzę". Stałam się osobą, która prowadzi dyskusje, podejmuje decyzje na podstawie konsultacji z koleżankami i kolegami z zespołu oraz pomaga się rozwijać podwładnym. Dzięki temu, że sama kiedyś pracowałam na ich stanowisku, wiem, z jakimi trudnościami mogą się zmagać, jak sobie z nimi radzić oraz kogo prosić o pomoc, kiedy taka jest potrzebna – wyjaśnia w rozmowie z PulsHR.pl.

17 września obchodzimy Światowy Dzień Kierownika. I choć dziś częściej mówimy manager, a słowo kierownik kojarzy nam się bardziej z zabawnymi sytuacjami, filmami i czasami "słusznie minionymi", to warto zwrócić uwagę na ich rolę w firmach. Tym bardziej, że kierownicy zespołów w czasach pandemii nie mieli (i nie mają) łatwego zawodowego życia.  

Umieć słuchać i odpuścić

Wśród codziennych zadań, jakie wykonuje Ula, znajdują się zarówno te związane z kontaktem z klientem, jak i te bezpośrednio wpływające na atmosferę w zespole.

- Odpowiadam za to, żeby praca, którą zlecają nam klienci, była wykonana szybko i jak najlepiej, oprócz tego dbam o komunikację i atmosferę w zespole. Jako kierownik zespołu muszę mieć szersze spojrzenie na potrzeby firmy, znajdować rozwiązania, które usprawniają nasze wyniki, ale też dbać o poszczególnych pracowników - zapewniać im wsparcie, dawać rzetelne informacje odnośnie tego, jak wygląda ich praca i jak sobie radzą oraz planować rozwój, pomagać wynajdywać i rozwijać indywidualne talenty - wyjaśnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownicy na nich narzekają, a to oni najczęściej dostają po głowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lejba Kohne 2021-09-18 18:08:01

    Nie w Polsce - w Polsce zwala się odpowiedzialność jak najniżej i po łbie dostają robiłem. Manager u nas to nie żaden lider tylko pospolity karbowy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA