PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy Morskiego Portu Gdańsk piszą do Kaczyńskiego. Zarząd odpowiada

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk „odrzuca całkowicie zarzuty dotyczące sytuacji ekonomicznej i prawnej spółki Port Gdański Eksploatacja (PGE)”, jakie przedstawione zostały w liście otwartym pracowników spółki, tamtejszych związków zawodowych oraz Rady Pracowników PGE.

Pracownicy Morskiego Portu Gdańsk piszą do Kaczyńskiego. Zarząd odpowiada
Pracownicy i związkowcy PGE zaapelowali o ratowanie zakładu przed upadłością Fot. PTWP (Piotr Waniorek)
REKLAMA

List adresowany do posła na Sejm RP, Jarosława Kaczyńskiego, a trafił na początku lutego także do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Według nieoficjalnych informacji portalu Wnp.pl, kopii listu nie otrzymał wówczas ZMPG.

Pracownicy i związkowcy PGE zaapelowali o ratowanie zakładu przed upadłością.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

„My, pracownicy spółki Port Gdański Eksploatacja głęboko zaniepokojeni sytuacją ekonomiczną oraz prawną naszego przedsiębiorstwa apelujemy do Pana o podjęcie jak najszybszych działań, celem ratowania zakładu przed upadłością, a tym samym utratą miejsc pracy 400 pracowników” – napisali przedstawiciele strony społecznej spółki.

Wskazali przy tym długą listę działań ZMPG, jedynego właściciela PGE, które - ich zdaniem - przyczynić się miały do zapaści finansowej spółki.

Ich zdaniem, do takiej sytuacji przyczyniło się m.in. podniesienie o 100 proc. stawki dzierżaw terenów eksploatowanych przez spółkę, pomimo obowiązujących umów do 2022 r. Ich zdaniem zarząd przyczynił się także do załamania w czerwcu 2015 r. procesu prywatyzacji i w konsekwencji wystąpienie wyłonionego inwestora Mariner Ltd. z Malty na drogę sądową z roszczeniami o realizację umowy sprzedaży akcji, co wstrzymało potencjalne negocjacje z innymi inwestorami. Niejasne jest dla nich również wyłączenie 12 ha z umowy dzierżawy, w kontekście planowanej przez ZMPG modernizacji portu wewnętrznego.

Jak wskazują autorzy pisma, skutkiem tego jest zapaść finansowa PGE i strata na działalności za 2016 r., w kwocie blisko 7 mln zł (w 2015 r. 1,5 mln zł), chociaż w latach 2005-14 spółka przynosiła zyski, największe w 2011 r. (11 mln zł).

Zarząd w odpowiedzi na zarzuty pracowników i związkowców podkreśla, że wskaźniki struktury majątkowej i kapitałowej PGE pokazują, że spółka dysponuje znacznym kapitałem własnym. Ponadprzeciętne wskaźniki płynności świadczą o tym, że spółka posiada solidne zasoby finansowe.

Według niego, na wyniki PGE w największym stopniu wpływa wolumen przeładowywanych towarów, co wiąże się z pozyskiwaniem nowych kontrahentów.

Cały tekst przeczytasz tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy Morskiego Portu Gdańsk piszą do Kaczyńskiego. Zarząd odpowiada

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA