×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy fizyczni narzekają głównie na jedną rzecz. I chyba mają rację

 • km
 • 13 lip 2021 13:50

Mimo że pandemia koronawirusa podkreśliła znaczenie wielu specjalizacji kwalifikowanych jako praca fizyczna, blisko 2 na 3 fachowców badanych przez Pracuj.pl uważa, że jest ona społecznie niedoceniana. Ponadto połowa uważa, że praca fizyczna jest ogółem ceniona mniej niż biurowa.

Pracownicy fizyczni narzekają głównie na jedną rzecz. I chyba mają rację
Blisko 2 na 3 fachowców badanych przez Pracuj.pl uważa, że praca fizyczna jest społecznie niedoceniana (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Badani przez Pracuj.pl fachowcy zauważają, że w trakcie pandemii COVID-19 znaczenie specjalizacji związanych z pracą fizyczną wzrosło.
 • Ponad połowa badanych pracowników fizycznych twierdzi, że działania białych kołnierzyków są uważane za bardziej wartościowe niż te realizowane przez fachowców.
 • Niespełna 30 proc. badanych zadeklarowało zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Grupą badanych, która najczęściej wyrażała taką opinię są budowlańcy – taką opinię wyraziło 41 proc. z nich.

Czy możemy sobie wyobrazić współczesny świat bez istnienia budowlańców, kierowców zawodowych, magazynierów czy pracowników produkcji? Odpowiedź jest oczywista. Nie. Mimo to zawody te muszą mierzyć się z wieloma krzywdzącymi stereotypami.

Praca fizyczna niedoceniona

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Kariera okiem fachowca”, zdecydowana większość pracowników fizycznych dostrzega rozdźwięk między realnym znaczeniem ich pracy a jej powszechnym odbiorem. Blisko 7 na 10 respondentów Pracuj.pl (68 proc.) uważa, że praca fizyczna odgrywa ważną rolę w społeczeństwie, ale jest ona często niedostrzegana. 63 proc. badanych sądzi, że praca fizyczna jest niedoceniana przez większość osób.

Źródło: Pracuj.pl
Źródło: Pracuj.pl

- Minione kilkanaście miesięcy pandemii to dla nas wszystkich ważna lekcja tego, jak wiele zależy w trudnych czasach od zadań wykonywanych przez przedstawicieli takich profesji jak np. magazynierzy, kurierzy kierowcy, budowlańcy czy pracownicy produkcji. To oczywiste, że dla fachowców przy wyborze pracy na pierwszym miejscu liczą się takie czynniki jak np. wynagrodzenie, gwarancja stabilnej pracy, wygoda w podróży do pracy. Jednak odpowiedzi badanych pokazują, że zbyt mało docenianym elementem jest budowa u pracowników przekonania o znaczeniu ich pracy i jej wpływie na rzeczywistość. W komunikacji z fachowcami warto podkreślać także ten aspekt zatrudnienia w konkretnej firmie. Oczywiście to tylko początek drogi. By faktycznie zmienić społeczny odbiór pracy fizycznej potrzebne jest o wiele więcej – komentuje Agnieszka Bieniak, dyrektor HR w Grupie Pracuj.

Przeczytaj: Rekrutacja niebieskich kołnierzyków, to prawdziwe wyzwanie

Praca biurowa bardziej wartościowa

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Pracownicy fizyczni narzekają głównie na jedną rzecz. I chyba mają rację

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rewir 2021-07-15 13:32:58

  Najlepszym docenieniem za pracę są pieniądze ,a nie uścisk ręki prezesa!robił to zło konieczne!

 • Wiesław 2021-07-15 09:20:12

  Praciwnik fizyczny powinien iść na emeryturę w wieku 60 lat.dzisiaj to lat 65.człowiek wyekspluatowany do granic przeważnie umiera a jego składki em.przechwytują mundurowi i urzędnicy.To niewolnictwo 21 wieku.

 • Tika 2021-07-15 02:07:45

  Pracuj lecz nie odzywaj się bo jeśli walczysz o swoje to już nie pracujesz

 • Kris 2021-07-14 20:24:25

  Pracownicy fizyczni powinni wcześniej iść na emeryturę .Zarabiać godnie. Bo jak ich braknie gospodarka padnie. Szkoły zawodowe polikwidowane. W dzisiejszych czasach mlodzi chcą zarabiać a nie pracować. Większość ludzi pracuje za psie pieniądze kasę dostają pod stołem. Jak dożyją wieku emerytalnego z czego będą żyć. Krótko mówiąc w polsce człowiek uczciwy może się dorobić jedynie garba.

 • Xyz 2021-07-14 19:04:35

  Praca fizyczna jest ciężka, ten kto pracuje na produkcji ten wie że jest wyzyskiwany przez firmę szybko robiąc jak robot, a nie oto w tym chodzi. Człowiek to organizm i też musi mieć odpoczynek, bo inaczej na starość bedzie narzekał że go plecy bolą albo w mlodym wieku gosc nabawi sie przepukliny. Obysmy sie doczekali czasow automatyzacji, gdzie czlowiek na produkcji bedzie zbedny

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA