PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy coraz częściej w delegacji. Podróże służbowe to praktycznie codzienność

  • Autor: AT
  • 18 lis 2019 11:17

Widać wyraźną zmianę w kierunku zwiększania intensywności wyjazdów służbowych. Ponad połowa firm z sektora MŚP wysyła pracowników w podróże służbowe kilka razy w miesiącu. Co trzecia robi to nawet kilka razy w tygodniu. Z kolei na przeciwnym biegunie są przedsiębiorstwa mikro. Najczęściej wysyłają pracowników rzadziej niż raz w miesiącu. Delegacje minimum raz w tygodniu zdarzają się w co piątej firmie - wynika z badania Diners Club Polska.

Pracownicy coraz częściej w delegacji. Podróże służbowe to praktycznie codzienność
Adobe Stock
REKLAMA
  • 41 proc. firm z sektora MŚP wysyła pracowników w delegacje. Zazwyczaj podróże trwają dzień lub dwa - wynika z badania Diners Club Polska.
  • Najczęściej wyjeżdżają przedstawiciele średnich przedsiębiorstw (67 proc.).
  • W porównaniu do 2017 r. wzrosła liczba firm, które wysyłają pracowników w delegację minimum raz w tygodniu oraz zmalał odsetek rzadszych wyjazdów.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP chętnie wysyłają pracowników w delegacje. W tym roku deklarowało je 41 proc. firm - wynika z badania Diners Club Polska „Podróże służbowe polskich MŚP”. Delegacje determinuje głównie wielkość firmy. W ponad dwóch trzecich (67 proc.) średnich przedsiębiorstw (zatrudniających od 50 do 249 pracowników) pracownicy odbywają podróże służbowe. W przypadku małych firm (10-49 pracowników) odsetek ten wynosi 46 proc. Najrzadziej delegacje zdarzają się w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 pracowników) - 35 proc. W porównaniu do 2017 r. ogólny odsetek służbowych wyjazdów spadł tu o 8 pkt. proc.

Wyjazd służbowy kilka razy w tygodniu

Duże zmiany widać w częstotliwości wyjazdów. Jak wynika z badania Diners Club Polska, w tym roku co trzecia firma (32 proc.) wysyła pracowników w podróż służbową minimum raz w tygodniu. Co czwarta robi to 2-3 razy w miesiącu, natomiast co piąta tylko raz w tym okresie. Odsetek przedsiębiorstw, w których delegacje zdarzają się rzadziej niż raz w miesiącu wynosi 26 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Fakty o podróżach służbowych w nowym raporcie

- W porównaniu do zeszłego roku widać wyraźną zmianę w kierunku zwiększania intensywności wyjazdów. Ponad połowa firm z sektora MŚP wysyła pracowników w podróże służbowej kilka razy w miesiącu. Co trzecia robi to nawet kilka razy w tygodniu. Jeszcze w 2017 r. najpopularniejszym wynikiem były delegacje odbywane rzadziej niż raz w miesiącu (41 proc.), których odsetek spadł obecnie aż o 15 pkt. proc. - mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Częstotliwość podróży służbowych również uzależniona jest od skali działalności. Aż 63 proc. średnich firmy wysyła pracowników średnio raz na tydzień lub częściej, natomiast wyjazdy rzadziej niż raz na miesiąc stanowią tylko 13 proc. Z kolei na przeciwnym biegunie są przedsiębiorstwa mikro. Najczęściej (37 proc.) wysyłają pracowników rzadziej niż raz w miesiącu. Delegacje minimum raz w tygodniu zdarzają się w co piątej firmie.

Delegacje przede wszystkim na jeden dzień

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy coraz częściej w delegacji. Podróże służbowe to praktycznie codzienność

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA