PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy Amazona ujawniali poufne dane za łapówki? Trwa wewnętrzne śledztwo

  • Autor: aw/pap
  • 17 wrz 2018 14:21

Pracownicy Amazona w zamian za łapówki ujawniali poufne dane i usuwali negatywne opinie o produktach zakupionych w serwisie. Amazon wszczął już wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie - poinformował w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".

Pracownicy Amazona ujawniali poufne dane za łapówki? Trwa wewnętrzne śledztwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Dzięki ujawnianym przez pracowników Amazona danym skupujący je sprzedawcy mieli poprawiać rezultaty sprzedaży swoich produktów w serwisie - podała gazeta, powołując się na źródła zarówno wśród zaangażowanych w proceder osób zatrudnianych przez koncern Jeffa Bezosa, jak i wśród korzystających z ich usług firm.

Oprócz ujawniania danych sprzedażowych i adresów e-mail klientów, którzy zamieścili w serwisie opinie o kupowanych produktach, niektórzy pracownicy średniego szczebla mieli oferować również usuwanie negatywnych recenzji użytkowników oraz przywracanie zablokowanych na Amazonie kont.

W opisywanych przez "WSJ" praktykach mieli brać udział przede wszystkim pracownicy Amazona z Chin. Za swoją pracę otrzymują oni przeważnie relatywnie niskie wynagrodzenie, a liczba sprzedawców korzystających w Chinach z Amazona od pewnego czasu gwałtownie rośnie - wskazał amerykański dziennik.

Zgodnie z doniesieniami gazety pracownicy koncernu mieli ryzykować ujawnianie poufnych informacji za kwoty wahające się od 80 dolarów do ponad 2 tys. dol. Tymczasem cena za usunięcie negatywnych opinii o produkcie ma wynosić ok. 300 dolarów za wpis. Według źródeł "WSJ" pośrednicy uczestniczący w procederze zazwyczaj żądają dla swoich klientów usunięcia pięciu wpisów w ramach współpracy z jednym pracownikiem firmy Jeffa Bezosa.

Amazon potwierdził, że w firmie prowadzone jest obecnie dochodzenie w ujawnionej przez "WSJ" sprawie. Według gazety handlowy gigant prowadzi wewnętrzne śledztwa w związku z szeregiem podobnych afer. W niektóre z nich zamieszani mają być pracownicy koncernu z USA, a samo dochodzenie ma trwać od maja tego roku. "WSJ" podało, że właśnie wtedy informacje o tego rodzaju nielegalnych praktykach trafiły do szefa koncernu ds. rynków międzynarodowych Erica Broussarda.

Amazon zareagował na doniesienia, wymieniając osoby zatrudnione na kluczowych stanowiskach w Chinach - twierdzą źródła "WSJ". Dziennik podkreślił, że podobny los spotka sprzedawców naruszających regulamin Amazona.

"Nie tolerujemy nadużyć w stosunku do naszych systemów i jeśli znajdziemy podmioty, które dopuszczały się tego rodzaju nieprawidłowości, natychmiast wyciągniemy względem nich konsekwencje" - zapowiedziała przedstawicielka platformy Jeffa Bezosa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy Amazona ujawniali poufne dane za łapówki? Trwa wewnętrzne śledztwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA