PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracował w Będzinie w urzędzie. Został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki

  • Autor: PAP/GP
  • 31 paź 2019 10:35

Funkcjonariusze ABW zatrzymali pracownika Urzędu Skarbowego w Będzinie podejrzanego o przyjęcie 10 tys. zł łapówki. Według ustaleń postępowania za korzyść majątkową miał pomóc przedsiębiorcy w umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

Pracował w Będzinie w urzędzie. Został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki
Zatrzymanie urzędnika podejrzanego o przyjęcie łapówki to część większego śledztwa prowadzonego przez katowicką delegaturę ABW. (fot. archiwum)
REKLAMA
  • Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który miał próbować wpłynąć na postępowanie egzekucyjne.
  • Łapówka miała wynieść 20 tys. zł.
  • Sprawa jest jednym z wątków śledztwa prowadzonego przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował 31 października, że do zatrzymania urzędnika doszło w ostatni wtorek.

- Z materiałów Agencji wynika, że mężczyzna miał pomagać przedsiębiorcy w uzyskaniu decyzji o umorzeniu postępowania egzekucyjnego dotyczącego zobowiązań w wysokości od 700 tys. do 2 mln zł. Zatrzymany instruował podatnika co do czynności, jakie należy wykonać, aby zostały spełnione warunki pozwalające na stwierdzenie przez Urząd Skarbowy braku ściągalności zobowiązań - podał Żaryn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według ustaleń śledztwa, urzędnik miał przyjąć obietnicę otrzymania 20 tys. zł łapówki; ostatecznie w zamian za swoje usługi przyjął gotówkę w łącznej kwocie 10 tys. zł, w kilku częściach.

Zatrzymanie urzędnika podejrzanego o przyjęcie łapówki to część większego śledztwa prowadzonego przez katowicką delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono dziewięciu osobom.

Sprawa jest jednym z wątków śledztwa prowadzonego przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Tamto postępowanie rozpoczęło się w październiku 2016 roku. Od czasu przedstawienia zarzutów pierwszym osobom, w śledztwie pojawiły się także nowe wątki. W całym postępowaniu przedstawiono zarzuty kilkudziesięciu osobom, część z nich zostało już oskarżonych.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że pracownicy tego urzędu nie podejmowali działań egzekucyjnych albo markowali ich wykonanie, co odwlekało wydawanie decyzji dot. zabezpieczenia majątku podatnika. Zdarzało się, iż bezzasadnie odstępowali od wydania takiej decyzji. Ponadto w sposób nierzetelny sprawdzali, czy podatnikowi należy się zwrot VAT, ignorowali przesłanki poddające w wątpliwość prawdziwość deklarowanych dostaw towarów wykonywanych wewnątrz firm. Ich działania mogły ułatwić grupom przestępczym wyłudzanie nienależnego podatku, co naraziło Skarb Państwa na straty.

Jak podał rzecznik, wspomniany urząd w latach 2009-2017 dokonał zwrotu podatku VAT w kwocie 24 mld zł.

Podejrzany o przyjmowanie łapówek naczelnik Marcin K. został aresztowany w lutym 2017 r. Po zatrzymaniu został odwołany ze stanowiska. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty dotyczące popełnienia 30 przestępstw. Łączna kwota korzyści majątkowych, jakie miał przyjąć, przekracza 600 tys. zł. W sierpniu 2017 r. w areszcie Marcin K. popełnił samobójstwo.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracował w Będzinie w urzędzie. Został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA