PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracoholizm przechodzi do historii. Młodzi chcą czegoś więcej

  • KDS
  • 22 maj 2022 0:01

Zmienia się podejście młodych do pracy. Przestaje ona być celem samym w sobie, a jedynie narzędziem pozwalającym dążyć do celu. Młodzi zapytani o to, czy warto być pracowitym, w ponad połowie (prawie 60 proc.) przyznają, że nie. 25 lat temu pozytywnie na to pytanie odpowiedziało 84 proc. badanych.

Pracoholizm przechodzi do historii. Młodzi chcą czegoś więcej
Praca przestaje być dla młodych celem samym w sobie, a staje się narzędziem do osiągania w życiu spełnienia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Tygodnik "Polityka" po 25 latach zadał Polakom te same pytania na temat pracy, co ćwierć wieku temu CBOS. 
  • Wyniki pokazały, jak bardzo zmienia się nasze podejście do pracy. Szczególnie wśród młodych ludzi.
  • Etos pracy odchodzi do lamusa. Praca przestaje być celem samym w sobie, a staje się narzędziem do osiągania w życiu spełnienia.

Kiedy 25 lat temu CBOS w swojej ankiecie zapytał Polaków, czy warto być pracowitym, 84 proc. przyznało, że tak, i radziło rozwijać tę cechę u siebie innym. Tegoroczne wyniki badania pokazują spory spadek osób tak myślących. Bowiem twierdząco odpowiedziało 74 proc. badanych. Ćwierć wieku temu 80 proc. badanych było przekonanych, że w pracę - nieważne, jaka by ona była - warto wkładać swoje serce. Dziś jest to 66 proc. badanych.

Jednak w obecnych czasach nie tylko spadek wiary w sens pracy rzuca się w oczy, ale różnica w opinii ludzi młodych, wchodzących na rynek pracy i starszych, którzy niebawem nabędą uprawnienia emerytalne. Z badania zleconego przez "Politykę" wynika, że pracowitość docenia 77 proc. Polaków po 60-tce i 60 proc. najmłodszych Polaków (15-29 lat). Jeszcze ostrzejszy jest podział w odpowiedzi na pytanie o "wkładanie serca w pracę". Z tym stwierdzeniem zgodziło się 75 proc. doświadczonych pracowników i zaledwie 44 proc. ludzi młodych. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Młodzi ponad dwa razy częściej uważają, że praca jest tylko narzędziem do zarabiania pieniędzy na życie, a nie celem samym w sobie. Dlatego też nie warto się jej poświęcać.

Odejście od kultury pracoholizmu

Zmiana spojrzenia na sens pracy widoczna jest też w wynikach badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Randstad. Z badania "Workmonitor", w którym przepytano 35 tys. pracowników z 34 krajów, w tym Polski, wynika, że pod koniec ubiegłego roku 28 proc. milenialsów (urodzeni między 1980 a 1996 rokiem) i 32 proc. osób z pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku) szukało pracy. Niby dobra wiadomość dla szefów, jednak nie do końca.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracoholizm przechodzi do historii. Młodzi chcą czegoś więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pracownik 2022-05-28 07:26:17

    Nie ma co się dziwić dzieci patrzą na swoich rodziców pracujących bez końca i niestety mają z tej pracy tyle co na przeżycie chory świat tworzymy.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA