×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wellbeing manager w firmie. Świadome działanie czy nowy trend?

Część osób twierdzi, że moda na menedżerów ds. szczęścia zamieniła się w modę na wellbeing managerów. Pytanie więc, czy tworzenie nowych stanowisk to świadomość i duży nacisk na wellbeing w firmach czy raczej nowy trend?

Wellbeing manager w firmie. Świadome działanie czy nowy trend?
Pandemia i konieczność pracy zdalnej uwypukliła wpływ samopoczucia pracowników na ich efektywność i lojalność wobec pracodawcy (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Coraz więcej firm podejmuje działania, które mają poprawić zdrowie psychiczne pracowników. Niektórzy pracodawcy stworzyli specjalne stanowisko wellbeing managera.
 • Osobne stanowisko jest przede wszystkim komfortem dla specjalisty w tej dziedzinie - dzięki temu może kompleksowo zaopiekować się samopoczuciem pracowników.
 • Ponadto świadomie tworzone przez pracodawcę praktyki wykluczą lub ograniczą także przypadkowe działania dokonywane często na pokaz, dla poprawienia wizerunku firmy lub własnego.

Jak wynika z badania „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” przeprowadzonego w 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, aż 71 proc. Polaków ma problemy ze snem, odczuwa niepokój, nadmiernie koncentruje się na sytuacji związanej z pandemią - są to objawy zaburzenia adaptacyjnego. Blisko 2/3 ankietowanych boi się o przyszłość - prawie 1/4 z nich martwi się o sytuację zawodową, finansową oraz zdrowie. Co więcej, wykonywanie codziennych zadań oraz obciążenie związane z pracą są silnymi stresorami dla blisko 70 proc. badanych.

Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm podejmuje działania, które mają poprawić zdrowie psychiczne pracowników. Niektórzy pracodawcy stworzyli specjalne stanowisko wellbeing managera. To on dba o dobrostan zatrudnionych.

Wellbeing manager

Takie stanowisko obejmuje Anna Juraszczyk w firmie Azimo, w której wellbeing był ważny od zawsze. Rozwój spółki spowodował, że zaczęto myśleć o utworzeniu w strukturach HR stanowiska dedykowanego wellbeingowi. Wszystko po to, by "ustrukturyzować działania oraz stworzyć długofalową strategię w tym obszarze".

- Pełnię rolę wellbeing & office managera od prawie roku. Zdecydowałam się na pracę na tym stanowisku, ponieważ zakres obowiązków w pełni odpowiadał temu, czego szukałam zawodowo. Chciałam nadal rozwijać się w strukturach HR. Szukałam stanowiska, gdzie wykorzystam dotychczasowe doświadczenie oraz zdobędę nowe umiejętności. Chciałam dołączyć do firmy z przyjazną atmosferą i wizją, która stawia swoich pracowników na pierwszym miejscu, dlatego możliwość objęcia stanowiska odpowiedzialnego za dbanie o pozytywne doświadczenia swoich kolegów z pracy była idealna - wyjaśnia Anna Juraszczyk.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wellbeing manager w firmie. Świadome działanie czy nowy trend?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Miszka 2021-08-12 23:15:44

  Ja (...), pompa na całego. Szczur w klatce to szczur w klatce.

 • Vas 2021-08-12 20:31:36

  Sam pracuję jako inżynier w "korpo" i rozwalają mnie te wszystkie wynalazki. Szczęście pracowników nie bierze się z kolejnych szkoleń o tym jak być szczęśliwym, dni kultury innych nacji, mandarynek, ani hodowania pszczół. Człowiek dobrze czuje się w pracy jeżeli otacza go kompetentna grupa współpracowników (ze szczególnym naciskiem na przełożonych). Nie jest obłożony absurdalną liczbą obowiązków, które nie mają sensu (poza utrzymywaniem stanowisk "Excel managerów"). I za tę sensowną pracę, w zdrowym otoczeniu, dobrze mu płacą. A jeżeli ma jeszcze rozpisaną ścieżkę rozwoju i jasne wymogi, które musi zrealizować żeby płacili więcej, to już w zasadzie zamyka temat. Taka gratisowa porada dla wszystkich firm jak zaoszczędzić na stanowiskach wellbeing managerów.

 • Grocholski 2021-08-11 10:12:12

  A kiedyś nazywało się to "Dział socjalny" !!! Ale wówczas, przedsiębiorstwa w Polsce, należały do Polaków i używało się polskiego nazewnictwa !!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA