Pracodawcy szukają pracowników, a pracownicy i tak pracy nie znajdują

Latem wzrosło zatrudnienie i trend ten powinien się utrzymać również po sezonie wakacyjnym. Z punktu widzenia pracodawców, nie jest to jednak idealna sytuacja – pokazują wyniki najnowszego badania „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad i TNS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy szukają pracowników, a pracownicy i tak pracy nie znajdują

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 wrz 2013 13:21


Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie, jednak co druga badana firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach. Niedopasowanie kwalifikacji blokuje efektywność przedsiębiorstw i trwałą poprawę gospodarczą oraz jednocześnie wpływa na ograniczenie redukcji stopy bezrobocia. Zatrudnienie wzrosło, są też dobre perspektywy na kolejne miesiące

Według wyników najnowszej 19 edycji sondażu „Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad i TNS w ostatnim półroczu 39% badanych pracodawców zwiększyło poziom zatrudnienia. Jest to bardzo istotna zmiana w stosunku do poprzedniego pomiaru (wzrost z 27% w maju do 39% obecnie). W tym samym okresie redukcje zatrudnienia miały miejsce w co piątej firmie (20%) i był to najniższy poziom deklarowanych zwolnień w okresie minionego roku.

- W ciągu najbliższych sześciu miesięcy nadal największa grupa, bo prawie 3 na 5 przedsiębiorców, nie planuje żadnych zmian w poziomie zatrudnienia. Jednak zwiększenie liczby pracowników planuje 28% badanych firm. Jest to istotny wzrost optymizmu - o 8 punktów procentowych - w porównaniu do poprzedniej, majowej edycji badania - mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.

Kolejny już kwartał spada też odsetek pracodawców biorących pod uwagę redukcję poziomu zatrudnienia - już tylko 9% badanych firm deklaruje taką możliwość.

- Do końca sierpnia br. 33 inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ podjęło decyzje o inwestycji w Polsce. W najbliższym czasie dzięki nim powstanie 9,5 tys. miejsc pracy - to prawie tyle samo ile zadeklarowały firmy współpracujące z PAIiIZ w całym 2012 r. Rosnąca liczba miejsc pracy to z jednej strony znak, że Polska stwarza odpowiednie warunki dla inwestycji z drugiej - czynnik napędzający gospodarkę - ujawnia Monika Piątkowska, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Planowane zmiany zatrudnienia nie będą bardzo rozbieżne w skali całego kraju. Tradycyjnie nieco mniej optymizmu pracodawców można się spodziewać w regionie wschodnim (zwiększenie zatrudnienia na poziomie 20% wobec średniej w kraju 28%), a częściej zatrudniać będą firmy regionów zachodniego (32%) i centralnego (31%).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.